DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA NR Oś.7624/02/10/08
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
1) rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Teren na którym będzie realizowana inwestycja objęty jest obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym Uchwałą nr XVI/114/00 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum wsi Ostromecko”. Rozdział 3, § 6 ust. 42 planu określa przepisy szczegółowe obszaru 01 KWx: teren komunikacji publicznej – droga wojewódzka Nr 551 Strzyżawa-Dąbrowa Chełmińska-Wąbrzeźno. Szerokość drogi w liniach rozgraniczających 18,0 – 40,0 m dostosowana do istniejących granic pasa drogowego. Rozdział 3, § 6 ust. 45 planu określa przepisy szczegółowe obszaru 04 KW/KG-KZx: teren komunikacji publicznej – droga wojewódzka Nr 551 Strzyżawa-Dąbrowa Chełmińska-Wąbrzeźno, w klasie ulicy zbiorczej zaliczonej do kategorii dróg powiatowych; szerokość drogi w liniach rozgraniczających 15,0 – 25,0 m, dostosowana do istniejących granic pasa drogowego.
2) warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
- W realizacji i eksploatacji inwestycji należy zwrócić uwagę na zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych terenów sąsiadujących z inwestycją. Prace należy prowadzić ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
- Przy prowadzeniu prac budowlanych dopuszcza się wykorzystanie i przekształcenie elementów przyrodniczych wyłącznie w takim zakresie, w jakim jest to konieczne
w związku z realizacją inwestycji po uprzednim uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody i Dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
- Wszelkie prace ziemne prowadzone z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów, powinny być wykonane w sposób najmniej szkodzący drzewom i krzewom – zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880 z późn. zm.).
- W przypadku odkrycia obiektów archeologicznych w trakcie prac ziemnych, należy niezwłocznie powiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Na okres realizacji inwestycji należy przewidzieć wydzielenie stosownego miejsca do czasowego gromadzenia odpadów związanych z budową i rekultywacją, a następnie zapewnić prawidłową ich utylizację. Gospodarka odpadami musi spełniać wymagania ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
3) wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia
w projekcie budowlanym:
- Na etapie projektowania inwestycji zaleca się przyjęcie założeń technologicznych możliwie przyjaznych dla środowiska przyrodniczego.
- Projekt i zakres prac uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody i Dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
- Projektować inwestycję w taki sposób, aby ograniczyć do minimum kolizję inwestycji
z istniejącymi zadrzewieniami, a przypadku kolizji uzyskać stosowną decyzję zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880 z późn. zm.).
-W związku z planowanym wykonaniem studni chłonnych, do których będą odprowadzane wody opadowe z powierzchni przedmiotowej ulicy – przed oddaniem inwestycji do użytkowania Inwestor jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi, rowów lub wód powierzchnio- wych - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo Wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239 poz. 2019 z późn. zm.).
4) wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
- nie wymagane w sprawie,
5) wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko
w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
- nie wymagane w sprawie,
6) wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
- nie wymagane w sprawie.
W rozpatrywanej sprawie po przeprowadzeniu prawem przewidzianej procedury stwierdzono, że dla przedmiotowej inwestycji nie jest wymagane sporządzenie przez Inwestora raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. W trakcie postępowania zapewniono udział społeczeństwa w sprawie, informując o prowadzonym postępowaniu. Mieszkańcy ani organizacje ekologiczne nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do planowanej inwestycji.
Środowiskowe uwarunkowania dla przedmiotowej inwestycji zostały uzgodnione przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego postanowieniem znak: N.NZ-40-DCh-4/08 z dnia 17.06.2008 r. oraz Starostę Bydgoskiego postanowieniem znak: OŚ.II.7661/28/08 z dnia 11.07.2008 r.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.