DECYZJA OŚ.7624/05/06/09: ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla „Budowy kanalizacji sanitarnej i wymiany części sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Dąbrowa Chełmińska”
i jednocześnie
I. określam:
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na wykonaniu zbiorczej kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – tłocznej i wymianie części sieci wodociągowej z przyłączami
w rejonie ulic: Fermowa, Przemysłowa, Bazowa, Weterynaryjna, Pogodna i Strażacka w miejscowości Dąbrowa Chełmińska, gmina Dąbrowa Chełmińska, powiat bydgoski, województwo kujawsko-pomorskie.
Parametry przedsięwzięcia:
- kanalizacja sanitarna:
długość kanałów grawitacyjnych i rurociągów tłocznych - 10,1 km.
ilość mieszkańców objętych docelowo skanalizowaniem - 3500 osób.
przewidywana ilość ścieków z terenu planowanego przedsięwzięcia Qśrd = 227,0 m3/d.
przewidywana ilość przyłączy kanalizacyjnych ok. 300 sztuk.
powierzchnia objęta inwestycją ok. F = 80,0 ha.
- przebudowa sieci wodociągowej w ulicy Bazowej - likwidacja istniejącej sieci wykonanej z rur azbestowo-cementowych:
- likwidacja istniejącej sieci z azbestu ok. 1 km.
- projekt przyłączy ok. 50 szt.,
- wyłączone z eksploatacji rury azbestowo-cementowe pozostaną w środowisku gruntowym.
Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane i eksploatowane z uwzględnieniem następujących warunków:
- w celu ograniczenia uciążliwości hałasowej prace budowlane prowadzić w porze dziennej (między 6.00 – 22.00);
- powstające w trakcie budowy, przebudowy i eksploatacji odpady należy segregować i gromadzić w przeznaczonych do tego celu pojemnikach i sukcesywnie wywozić;
- ścieki bytowe z zaplecza budowy należy odprowadzać do sieci kanalizacyjnej lub szczelnego zbiornika bezodpływowego;
- prowadzić roboty ziemne w sposób, który nie spowoduje zniszczeń istniejącej szaty roślinnej, w tym drzewostanu. W obrębie systemu korzeniowego - grubszych korzeni wykopy należy prowadzić ręcznie, a w razie konieczności zastosować przeciski;
- wykopy nie powinny powodować długotrwałego obniżenia poziomu wód gruntowych w obrębie systemów korzeniowych.
- nie składować urobku z wykopów ani innych materiałów i środków chemicznych pod koronami drzew;
- bazę materiałowo-sprzętową usytuować poza obszarami zwartej zabudowy mieszkaniowej;
- wyłączone z eksploatacji rury wodociągowe z azbesto-cementu poddać utylizacji w sposób zgodny z przepisami ustawy o odpadach (Dz. U. z 2004 r., Nr 71, poz. 649)
W dokumentacji służącej do wydania decyzji pozwolenia na budowę należy uwzględnić następujące rozwiązania chroniące środowisko:
- inwestycję zaprojektować w taki sposób, aby ograniczyć do minimum kolizję z istniejącymi zadrzewieniami, a w przypadku konieczności usunięcia drzew lub krzewów należy uzyskać stosowną decyzję zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).
- nie dotyczy inwestycji.
nie dotyczy inwestycji.
II. Nie stwierdzam konieczności wykonania kompensacji przyrodniczej, utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania, ani monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
III. Nie nakładam obowiązku przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę, czy zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
Na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 w związku z art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.), Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska dnia 16.06.2009 r. wystąpił do Starosty Bydgoskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy o wydanie opinii w sprawie konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowej inwestycji.
Starosta Bydgoski postanowieniem z dnia 02.07.2009 r. znak OŚ.II.7660/61/09 uznał, że nie występuje potrzeba przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 23.06.2009 r. znak N.NZ-40-D.Ch-6/09 uznał, że dla powyższego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska dnia 14.08.2009 r. wydał postanowienie nr OŚ.7624/05/04/09
w którym odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia.
W trakcie postępowania zapewniono udział społeczeństwa w sprawie, informując o prowadzonym postępowaniu poprzez:
- wywieszenie zawiadomień o wszczęciu postępowania na gminnej (16-24.06.2009 r.) i sołeckiej tablicy ogłoszeń (Dąbrowa Chełmińska 19- 29.06.2009 r.) oraz zamieszczając zawiadomienie na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej urzędu (17-27.06.2009 r.).
- wywieszenie obwieszczenia o wydaniu postanowienia o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na gminnej (14-24.08.2009 r.) i sołeckiej tablicy ogłoszeń (Dąbrowa Chełmińska 18.08- 02.09.2009 r.) oraz zamieszczając obwieszczenie i postanowienie na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej urzędu (14-29.08.2009 r.).
Liczba stron postępowania przekracza 20 w związku z tym zastosowano zapis art. 49 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Mieszkańcy, ani organizacje ekologiczne nie wniosły uwag, zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Strony postępowania również nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do realizacji w/w inwestycji.
Zadaniem inwestycyjnym jest budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej i wymiana części sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Dąbrowa Chełmińska. Zamierzenie zlokalizowane będzie w obrębie ulic: Fermowej, Przemysłowej, Bazowej, Weterynaryjnej, Pogodnej i Strażackiej. Docelowo kanalizacja obsługiwać ma ok. 3500 osób. Całkowita długość kanalików i rurociągów tłocznych docelowo wyniesie ok. 10,1 km, a przewidywana powierzchnia przeznaczona pod inwestycję wyniesie ok. 80 ha. W związku z likwidacją istniejącej sieci wodociągowej wykonanej z rur azbestowo-cementowych przewidziano wymianę tej sieci na rury PE Ø 110 mm wraz z przyłączami. Wyeksploatowane rury pozostaną w środowisku gruntowym.
Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem zamierzenia do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko uwzględniono łącznie następujące uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. a, d; oraz pkt. 3 lit. a, d, e ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Pozostałe uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 nie znalazły zastosowania, gdyż nie będą miały wpływu na planowane zamierzenia na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia.
Projektowane zamierzenie znajduje się poza obszarami objętymi ochroną na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.). Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w sąsiedztwie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 PLH040020 Torfowisko Linie. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że inwestycja nie będzie oddziaływała negatywnie na przyrodę i krajobraz oraz na florę i faunę w/w form ochrony przyrody. Nie będzie oddziaływała transgranicznie ze względu na położenie geograficzne oraz specyfikę przedmiotowego zadania.
Mając to na uwadze nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem niniejszej decyzji i orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIE
Zgodnie z art. 72 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji wymienionych w ust. 1 pkt. 1-13 Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Załącznik:
Karta informacyjna przedsięwzięcia