PROTOKÓŁ NR XI/03
P R O T O K Ó Ł NR XI/03
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 29 grudnia 2003 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
RADNY NIEOBECNY:
Ryszard Kaczor
W Sesji udział wzięli:
Radni Rady Gminy wg listy obecności,
mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
Elżbieta Piotrowska - Skarbnik Gminy,
Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności,
Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień do porządku.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował przeniesienie punktu 8 projektu porządku obrad (projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej) w miejsce punktu 5, pozostałe tematy otrzymają kolejno numery 6 – 21.
Rada Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała zaproponowaną zmianę.
Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
- Powołanie Sekretarza obrad.
- Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
- Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
- Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
- Projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
- Analiza zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2003.
- Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej.
- Projekt uchwały w sprawie zmian granic Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska: Czarże, Czemlewo, Dąbrowa Chełmińska, Nowy Dwór, Otowice, Wałdowo Królewskie.
- Projekt uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr II/9/02 w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy.
- Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełm.
- Projekt uchwały w sprawie zbycia w drodze bezprzetargowej działki niezbędnej do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej.
- Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych.
- Projekt uchwały w sprawie kupna nieruchomości gruntowych na poszerzenie drogi – ulicy Weterynaryjnej położonej w Dąbrowie Chełm.
- Projekt uchwały w sprawie kupna nieruchomości gruntowych z przeznaczeniem pod drogę publiczną w miejscowości Czemlewo.
- Projekt uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2003 roku.
- Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003.
- Informacja o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym.
- Sprawozdania z prac Komisji za rok 2003.
- Podsumowanie pracy Rady Gminy za rok 2003.
- Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
- Zakończenie obrad.
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Jerzego Plucińskiego na Sekretarza obrad. Radny Pluciński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z X Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z X Sesji.
ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że różnica cen posiłków dla uczniów przedstawiona przez poszczególnych oferentów w przetargu na dożywianie jest znaczna. Radny zapytał, czy oferent, który wygrał przetarg będzie w stanie przygotowywać godziwe posiłki?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że będzie tak, jak zostało napisane – trzy razy zupa i dwa razy drugie danie. Wójt dodał, że firma, która wygrała przetarg dostarcza posiłki do kilku gmin na terenie województwa. Ceny oferowane w gminach położonych bliżej miejscowości Bukowiec są nieco niższe od oferowanych dla naszej Gminy. Podczas rozmowy oferent poinformował, że będzie przygotowywał zupy, które dzieci lubią, poinformował również, że jeżeli wygra przetarg na dożywianie dzieci w Unisławiu, to obniży koszty transportu i zaoferowana nam cena ulegnie zmniejszeniu jeszcze o kilka groszy za jeden posiłek.
Radny Szymon Dunal zapytał, czy w cenie posiłku zawiera się również koszt transportu?
Wójt Gminy odpowiedział, że tak.
Rada Gminy w obecności czternastu radnych, piętnastoma głosami "za" - jednogłośnie przyjęła w/w informację Wójta Gminy.
ad.4. W punkcie “interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że zaniechano miłej tradycji polegającej na organizowaniu spotkań dla sołtysów, których celem było podsumowanie roku. Obecnie wybrano nowych sołtysów, ważną kwestią są nowe kryteria przyznawania środków finansowych dla sołectw. Dlatego takie spotkanie jest konieczne. Z gazety dowiedział się o wysokości środków dla sołectwa Bolumin. Radny dodał, że takie spotkania są bardzo miłe.
Radny wskazał na niepokojący, jego zdaniem, wzrost ilości dróg nieutwardzonych w sołectwach na terenie Gminy. Prawdopodobnie ujmuje się tu drogi powstałe na skutek podziału nieruchomości na działki budowlane, do utrzymania których sołectwa się nie angażują.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że spotkanie z sołtysami odbędzie się na początku 2004 roku. Niegdyś takie spotkania odbywały się pod koniec roku, ponieważ było to związane z przyznawaniem nagród dla sołtysów. Opublikowanie w gazecie powiatowej wysokości środków finansowych dla sołectw świadczy o tym, że gazeta działa sprawnie. Te stawki ukazały się po piętnastym grudnia br., po przekazaniu projektu budżetu na rok 2004 Radzie Gminy. Projekt budżetu jest jawny i każdy ma prawo wglądu do tego dokumentu, który radni również otrzymają.
ad.5. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Mirosław Majewski – Przewodniczący Rady Społecznej poprzedniej kadencji przedstawił sprawozdanie z działalności w/w Rady, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Bartosz Giłka zapytał, czy Rada Społeczna ma jakikolwiek wpływ na to, co robi Dyrektor Gminnej Przychodni, czy jest to może wpływ bardziej kurtuazyjny? Czy dyrektor bierze pod uwagę propozycje Rady społecznej?
Przewodniczący Rady Społecznej poinformował, że Rada nie doradza dyrektorowi. Zajmuje się kontrolowaniem budżetu przychodni, opiniuje propozycje zakupu sprzętu itp. Do tej pory przychodnia działała prawidłowo i Rada Społeczna stara się nie narzucać jakichś rozwiązań.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał nazwiska kandydatów do Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej i przeprowadził wybory trzech członków do w/w Rady.
Poszczególni kandydaci otrzymali w głosowaniu jawnym następującą ilość głosów:
- GRZENDZICKA JANINA zam. Ostromecko - 3 głosy;
- KLARKOWSKA ALINA zam. Czemlewo - 6 głosów;
- MICHALCZYSZYN URSZULA zam. Pień - 4 głosy;
- MODRZEJEWSKA HANNA zam. Nowy Dwór - 2 głosy;
- OLCHOWIK WANDA zam. Czarże - 6 głosów;
- POBOŻY SERGIUSZ zam. Bolumin - 8 głosów;
- SIEWERT HENRYK zam. Dąbrowa Chełm. - 3 głosy;
- SIKORSKI MARIUSZ zam. Janowo - 2 głosy;
- WIELIŃSKA DOROTA zam. Dębowiec - 3 głosy;
W skład Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej weszli: Alina Klarkowska, Wanda Olchowik oraz Sergiusz Poboży.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy w obecności czternastu radnych, czternastoma głosami “za” - jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XI/75/03 w sprawie powołania Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.6. W trakcie analizy zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2003 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił informację na temat wykonania zadań wynikających ze Strategii.
Radny Bartosz Giłka poinformował, że niepokoi go niepełne wykorzystanie środków przewidzianych na realizację założenia “gmina atrakcyjna turystycznie”. Radny dodał, że nie chodzi tu o generowanie jakichkolwiek kosztów, ale jeżeli zaplanowano środki w kwocie 5.000 zł, to powinny one zostać wykorzystane.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w kwestii gospodarki ściekowej Gmina Dąbrowa Chełmińska jest zapóźniona w stosunku do pozostałych gmin. Radny dodał, że jeżeli nie uporamy się z tym problemem, to nasza Gmina nie będzie atrakcyjną nie tylko turystycznie, ale również inwestycyjnie. Radny poinformował, że jest zwolennikiem zwiększenia środków na ten cel., dodając, że nie spowoduje to może wymiernych korzyści, ale niesie korzyści perspektywiczne.
Radna Barbara Łukowska zwróciła uwagę, że na realizację założenia segregacji odpadów wykorzystano tylko 10% zaplanowanych środków. Zdaniem radnej inicjatywę segregacji śmieci należy rozszerzyć i ustawić więcej odpowiednich kontenerów na terenie Gminy, by przyzwyczajać społeczeństwo do dbania o środowisko.
Radna zauważyła, że należałoby naciskać instytucje telekomunikacyjne do modernizowania linii telefonicznych i montowania ich w ziemi. Poprawi to estetykę i umożliwi inwestowanie w przyszłości.
Radny Jan Szramkowski wskazał na konieczność stworzenia ścieżki rowerowej Nowy Dwór – Unisław. Taka ścieżka sprawi większą satysfakcję mieszkańcom Gminy, ponieważ ścieżka Bydgoszcz – Toruń nie jest im po drodze.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy w obecności czternastu radnych, przy dwunastu głosach “za” i dwóch wstrzymujących przyjęła informację na temat realizacji zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2003, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej zwróciła się z wnioskiem o uwzględnienie w § 1 Statutu lat istnienia bibliotek oraz dodanie kolejnego punktu informującego o tym, że Gminna Biblioteka została utworzona przez Gminną Radę Narodową oraz od którego roku funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczno – Szkolna.
Kierownik zwróciła uwagę, że w nowym projekcie brak zapisu, że kierownik zatrudnia, awansuje i zwalnia pracowników.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że projekt Statutu został już wcześniej uzgodniony z Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej. Wójt dodał, że sprawy zatrudniania i zwalniania pracowników regulują przepisy kodeksu pracy. Statut powinien określać jedynie kwestie, które nie znajdują regulacji w ustawach.
Radny Maksymilian Henke zwrócił uwagę, że kierownik powinien mieć możliwość dobierania sobie osób, z którymi chce pracować.
Radna Marlena Łobocka przypomniała, że Wójt Gminy wyjaśniał, że kierownik jest osobą zatrudniającą i wynagradzającą pracowników, a skoro jest to uregulowane ustawowo, to nie ma potrzeby powielać tego zapisu w Statucie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Statut Gminy określa jednostki organizacyjne oraz reguluje, że wójt zatrudnia kierowników, natomiast nie mówi, kogo mają zatrudniać kierownicy. Wójt dodał, że nigdy nie negował decyzji kierowników, dotyczących kwestii zatrudniania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych czternastoma głosami “za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XI/77/03 w sprawie przyjęcia Statutu Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian granic Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska: Czarże, Czemlewo, Dąbrowa Chełmińska, Nowy Dwór, Otowice, Wałdowo Królewskie głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie dot. w/w projektu uchwały.
Roman Zieliński – Sołtys sołectwa Czarże wniósł o uchylenie z projektu uchwały zapisu regulującego granice sołectw Czarże i Czemlewo, ponieważ w konsultacjach wzięło udział tylko sześciu mieszkańców Czarża, którzy odrzucili przedmiotowy projekt. Sołtys dodał, że na następnym zebraniu wiejskim mieszkańcy powrócą do tego tematu.
Radny Jan Szramkowski zwrócił uwagę, że w tej sprawie wpłynęły wnioski od samych zainteresowanych.
Radna Barbara Łukowska zapytała, z czyjej inicjatywy proponuje się zmiany granic sołectw Czarże i Czemlewo?
Stanisław Armknecht- Sołtys sołectwa Czemlewo poinformował, że na zebraniu konsultacyjnym w Czemlewie byli obecni zainteresowani zmianą granic sołectw mieszkańcy Czarża. W zebraniu uczestniczyło siedem, czy osiem osób zainteresowanych. Sołtys dodał, że oni sami chcą należeć do sołectwa Czemlewo i niegdyś byli zameldowani właśnie w Czemlewie.
Wójt Gminy poinformował, że wniosek w sprawie zmiany granic sołectw Czemlewo i Czarże został podpisany przez Radę Sołecką i do niego została dołączona lista osób, które chcą należeć do sołectwa Czemlewo.
Żadna z tych osób nie uczestniczyła w zebraniu konsultacyjnym w Czarżu, natomiast być może uczestniczyły w zebraniu konsultacyjnym w Czemlewie, ale nie miały prawa udziału w głosowaniu. Wójt wskazał na powstałą sytuację, że opinia jednego sołectwa jest pozytywna, natomiast drugie sołectwo odniosło się negatywnie do propozycji zmiany granic. Być może wniosek Sołtysa sołectwa Czarże o odłożenie tego tematu na kolejną Sesję jest zasadny.
Radny Witold Siewert stwierdził, że nikt nikomu nie chce stwarzać trudności, ponieważ jeżeli część mieszkańców uważa, że wygodniej jest im należeć o sołectwa Czemlewo, to należy im to umożliwić. Radny dodał, że chciałby mieć pewność, że rzeczywiście zainteresowane osoby chcą zostać przypisane do Sołectwa Czemlewo.
Radna Kamila Juchcińska zauważyła, że osoby zainteresowane chcą należeć do sołectwa Czemlewo, ponieważ złożyły pisemne oświadczenia w tej sprawie. Może uznały, że jeżeli wypowiedziały się na piśmie, to nie muszą już uczestniczyć w konsultacjach.
Radny Bartosz Giłka zwrócił uwagę, że zmiany granic poszczególnych sołectw powinny być zawarte w trzech odrębnych uchwałach, ponieważ stanowią trzy różne sprawy.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że skoro osoby zainteresowane tak oświadczyły, to ich wola powinna zostać spełniona.
Roman Zieliński – Sołtys sołectwa Czarże poinformował, że sześć rodzin nie wyraziło żadnej deklaracji odnośnie przynależności do któregokolwiek z sołectw.
Radna Marlena Łobocka zapytała, czy osoby, które się nie zadeklarowały również znajdą się w sołectwie Czemlewo?
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że jeżeli osoby chcą należeć do sołectwa Czemlewo, to nie należy im tego utrudniać, ponieważ one nawet nie uczestniczą w zebraniach wiejskich w Czarżu. Przewodniczący dodał, że nigdy nie będzie jednomyślności, ale w związku z tym, że większość zainteresowanych chce znaleźć się w Sołectwie Czemlewo, to należy liczyć się z wolą większości.
Radny Witold Siewert poinformował, że Sołectwo Czarze nie zostało powiadomione o chęci przejścia zainteresowanych mieszkańców do Sołectwa Czemlewo.
Radna Barbara Łukowska przypomniała sytuację, kiedy tworzyło się Sołectwo Strzyżawa, gdzie nikt nie pytał mieszkańców Ostromecka o zgodę. Mieszkańcy wykazali taką wolę i nikt ich nie powstrzymywał.
Radna Marlena Łobocka zaproponowała, aby w sprawie zmiany granic Sołectw Czemlewo i Czarże odbyło się wspólne posiedzenie obu rad sołeckich, na którym osoby zainteresowane będą mogły się wypowiedzieć. Radna zwróciła uwagę na możliwość zaistnienia sytuacji, że ktoś za jakiś czas będzie chciał z powrotem powrócić do Sołectwa Czarże.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że najważniejszą jest opinia osób, które ubiegają się o zmianę granic sołectw. Radny dodał, że od ostatniej Sesji, na której postanowiono przełożyć omawiany punkt minęło już trochę czasu i Rada Sołecka Czarża mogła podjąć działania w celu przeprowadzenia ponownych konsultacji. Kolejne przesunięcie terminu wywoła niesmak społeczeństwa.
Radny Arnold Drążyk poparł wypowiedź swego przedmówcy dodając, że zainteresowani w sposób formalny przedstawili wniosek, a Wójt prawidłowo przeprowadził konsultacje.
Radny postawił wniosek formalny o nie odkładanie omawianego punktu.
Radny Bartosz Giłka postawił wniosek o odrębne głosowanie propozycji zmiany granic poszczególnych sołectw.
Rada Gminy przyjęła w/w wniosek radnego Giłka.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że Rada Sołecka Czarża powinna otrzymać pismo o chęci przejścia części mieszkańców do Sołectwa Czemlewo, poza tym w Czarżu nadano nazwy ulic.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał projekt uchwały.
Za przyjęciem zmiany granic Sołectw Dąbrowa Chełm. i Otowice głosowało12 radnych, przeciw – 2, wstrzymujących się – 0.
Za przyjęciem zmiany granic Sołectw Czemlewo i Czarże głosowało 8 radnych, przeciw – 2, wstrzymujących się – 4.
Zmianę granic Sołectw Wałdowo Król. i Nowy Dwór Rada Gminy przyjęła jednogłośnie.
Uchwała Nr XI/76/03, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr II/9/02 w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Jeden z radnych opuściło salę obrad. Aktualny stan Rady – 13 osób.
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy jedenastu głosach “za” i jednym wstrzymującym podjęła Uchwałę Nr XI/78/03 w sprawie zmiany w uchwale nr II/9/02 w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełm. głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
W tym momencie radny powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – 14 osób
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, w jaki sposób będą wypracowane wnioski dot. zmian Studium?
Wójt Gminy odpowiedział, że chciałby powołać odpowiednią komisję i przekazać sprawę do konsultacji zebrań wiejskich. Wójt dodał, że oczekuje od mieszkańców propozycji dot. ujęcia w Studium pewnych terenów pod inwestycje itp.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych czternastoma głosami “za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XI/79/03 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełm., która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zbycia w drodze bezprzetargowej działki niezbędnej do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy trzynastu głosach “za” i jednym wstrzymującym podjęła Uchwałę Nr XI/80/03 w sprawie zbycia w drodze bezprzetargowej działki niezbędnej do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomościgruntowych głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy jedenastu głosach “za” i trzech wstrzymujących podjęła uchwałę nrXI/81/03 w sprawie zamiany nieruchomości gminnych, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie kupna nieruchomości gruntowych na poszerzenie drogi – ulicy Weterynaryjnej położonej w Dąbrowie Chełm. głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w pewnym miejscu ul. Weterynaryjnej proponowane poszerzenie obejmie część budynku mieszkalnego. W tym miejscu powstanie zwężenie ulicy. Jeżeli ta przeszkoda będzie trwała, to zdaniem radnego wykupywanie i zamiana gruntów na poszerzenie tej ulicy są bezzasadna.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że radny Barczyński ma rację, ale może w przyszłości uda się rozwiązać ten problem, ponieważ budynek nie jest już najnowszy. Wójt dodał, że nie przewiduje wykupu tego budynku, dopóki jest on użytkowany.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że nie jest przekonany co do zasadności omawianego projektu uchwały. Zostaną poniesione koszty, a nie wiadomo, kiedy sprawa będzie ostatecznie załatwiona. Radny dodał, że nie są znane kwoty, za jakie trzeba będzie wykupić grunty wraz ze składnikami majątkowymi.
Wójt Gminy odpowiedział, że jeżeli ceny będą zbyt wysokie, to nie dojdzie do wykupu omawianych nieruchomości.
Radny Szymon Dunal poinformował, że w zamian za część jego działki wraz ze składnikami mienia chciałby otrzymać w drodze bezprzetargowej nieruchomość przyległą.
Wójt Gminy poinformował, że możliwość sprzedaży nieruchomości gruntowej istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy nie może ona funkcjonować samodzielnie.
Radna Regina Bukowska zwróciła uwagę, że może wystąpić więcej takich sytuacji.
Radny Bartosz Giłka zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności powinny zostać przeprowadzone rozmowy z właścicielami gruntów, a dopiero potem należało podjąć uchwałę. Radny dodał, że nie rozpoczyna się budowy domu od dachu.
Radny Witold Siewert stwierdził, że jeżeli poszerzenie ulicy jest potrzebne, to uchwałę w tej sprawie należy podjąć.
W tym momencie radny Maksymilian Henke opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – trzynaście osób.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż nie wie, czy poszerzenie ulicy jest potrzebne, ten podział następuje na skutek podjętej wcześniej uchwały o planie zagospodarowania przestrzennego.
Radny Bartosz Giłka zapytał, czy ludzie, przez których dom położony przy ul. Weterynaryjnej przebiega granica, będą mogli nadal w nim mieszkać?
Wójt Gminy odpowiedział, że dopóki nie nastąpi wykup, ci ludzie będą mogli tam mieszkać.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy ośmiu głosach “za”, jednym przeciwnym i czterech wstrzymujących podjęła uchwałę nrXI/82/03 w sprawie kupna nieruchomości gruntowych na poszerzenie drogi – ulicy Weterynaryjnej położonej w Dąbrowie Chełm., która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie kupna nieruchomości gruntowych z przeznaczeniem pod drogę publiczną w miejscowości Czemlewo głos zabrali:
W tym momencie radny Henke powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – czternaście osób.
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy trzynastu głosach “za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie kupna nieruchomości gruntowych z przeznaczeniem pod drogę publiczną w miejscowości Czemlewo, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2003 roku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności 14 radnych, czternastoma głosami “za” – jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2003 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami “za” - jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.17. Przewodniczący Komisji przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenia, którego tematyka związana była z obradami Sesji.
Radna Barbara Łukowska Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Andrzej Barczyński – członek Komisji Rewizyjnej poinformował, że w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, związane z tematyką Sesji.
ad.18. Przewodniczący Komisji przedstawili sprawozdania z prac Komisji za rok 2003, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami “za” - jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdania.
ad.19. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o pracach Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w roku 2003, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami “za” - jednogłośnie przyjęła w/w informację.
ad.20. W punkcie “odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
Radna Barbara Łukowska zwróciła uwagę, że materiały pomocnicze – mapy powinny być bardziej czytelne.
Ryszard Cyprys – Sołtys sołectwa Mozgowina poinformował o fakcie zaorania drogi nr 168.
ad.21. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 12:00 zamknął XI Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Protokółowała: Przewodniczył:
/-/ Dorota Kraska /-/ Józef Hentrich
Inspektror Przewodniczący Rady Gminy
Postać dokumentu str. 1
Postać dokumentu - ostatnia str.