PROTOKÓŁ NR XVI/04
P R O T O K Ó Ł NR XVI/04
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 10 listopada 2004 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska .
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Elżbieta Piotrowska - Skarbnik Gminy,
- Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S,
- Stanisław Buś – radny Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień do porządku.
Wójt Gminy zwrócił się o rozszerzenie porządku obrad o następujące tematy:
- projekt uchwały w sprawie wysokości stawek od nieruchomości i zwolnień w tym podatku,
- projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości,
- projekt uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej,
- projekt uchwały w sprawie sposobu wykonania zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej,
- projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do rządowego programu „Posiłek dla potrzebujących” na 2005 rok.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła zaproponowane rozszerzenie porządku obrad.
Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
4. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
6. Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za przyjmowanie odpadów stałych na wysypisku śmieci w Boluminie.
7. Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.
8. Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek opłaty targowej.
9. Projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta dla celów podatku rolnego.
10. Projekt uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości i zwolnień w tym podatku.
11. Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości.
12. Projekt uchwały w sprawie odpłatności za korzystanie z pobytu dziecka w przedszkolu.
13. Projekt uchwały w sprawie określenia liczby licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką osobową w 2005 roku.
14. Projekt uchwały w sprawie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego.
15. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004.
16. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.
17. Projekt uchwały w sprawie sposobu wykonywania zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej.
18. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do rządowego programu „Posiłek dla potrzebujących” na 2005 rok.
19. Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
20. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
21. Zakończenie obrad.
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Bartosza Giłka na Sekretarza obrad. Radny Giłka wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z XV Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XV Sesji.
ad.3. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/113/04 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.4. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Arnold Drążyk zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania z Wiceprezydentem Bydgoszczy i Prezesem MWiK Bydgoszcz w sprawie ceny zrzutu ścieków.
Wójt Gminy w odpowiedzi omówił przebieg w/w spotkania.
ad.5.W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Arnold Drążyk przedstawił informację omawianą na posiedzeniu Rady Powiatu Bydgoskiego dot. wykorzystania subwencji oświatowej przez gminy powiatu bydgoskiego. W informacji stwierdzono, że mimo trudnej sytuacji nie wszystkie z nich w stu procentach wykorzystały w/w środki. Radny zwrócił uwagę, iż z zestawienia wynika, że większość gmin wykorzystała otrzymaną subwencję w 100%, natomiast Gmina Dąbrowa Chełmińska znacznie odstaje, ponieważ wykorzystała tylko około 80% subwencji. Radny zapytał, skąd takie niskie wykonanie?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że przedstawione dane określają, że na terenie Gminy sieć szkół jest bardzo dobrze zorganizowana – że od 1990 roku tak potrafiliśmy zorganizować system oświaty, iż nie musimy wykorzystywać subwencji w 100%. Nie oznacza to jednak, że pozostałe 14% musimy zwrócić. Wójt dodał, że dotychczas środki z subwencji wystarczały na pokrycie kosztów bieżących w oświacie, z wyjątkiem inwestycji. W roku ubiegłym udało się przeznaczyć część środków z subwencji na realizację inwestycji oświatowej w Czarżu. Podsumowując stwierdził, iż skoro program nauczania jest w pełni realizowany (włącznie z płatnymi godzinami dodatkowymi, typu SKS, czy kółka zainteresowań) oznacza to, że Gmina tak dobrze zorganizowała system oświaty, iż należy być z tego dumnym.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że należy wykonywać subwencję w stu procentach.
Wójt Gminy wyjaśnił, że subwencja oświatowa jest częścią subwencji ogólnej. Są to środki niezwracalne. Dodał, że wykonanie subwencji ogólnej jest na poziomie 100%. Niewykorzystane 14% subwencji oświatowej zostało przeznaczone na realizację inwestycji oświatowych.
Radny Maksymilian Henke zastanawiał się, czy nauczyciele nie otrzymują zbyt niskich wynagrodzeń? Radny dodał, że skoro Gmina Solec Kujawski wykorzystała 117% subwencji, to oznacza, że wystosowała wniosek i otrzymała dodatkowe środki. Radny ostrzegł, że jeżeli corocznie w sprawozdaniach będziemy informować o tym, że wykorzystano 86% subwencji, to w końcu pozostałe 14% zostanie nam odebrane.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Gmina Solec Kujawski dołożyła brakujące 17% ze środków własnych, dodając, że wielkość subwencji dla poszczególnych gmin naliczana jest na podstawie algorytmu. W związku z tym gminy otrzymują środki wynikające z tego wyliczenia i nie ma możliwości otrzymania żadnych dodatkowych funduszy. W gminach, w których wykorzystanie subwencji przekracza 100% system oświaty nie funkcjonuje prawidłowo. Wójt wyjaśnił, że może wykazać w budżecie gminy stuprocentowe wykonanie subwencji oświatowej, ale wówczas może zabraknąć środków na realizację inwestycji oświatowych.
Radny Arnold Drążyk wyjaśnił, że przedstawił te materiały jako osoba, która nie jest praktykiem w kwestiach oświatowych. Zwrócił uwagę na zdanie podsumowujące, mówiące o tym, że pomimo trudności niektóre gminy nie wykorzystują w pełni przyznanej im dotacji, stąd pojawiły się jego wątpliwości.
Radny Maksymilian Henke poinformował, iż jest pewien, że w latach przyszłych kwota subwencji zostanie zmniejszona.
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił wykonanie subwencji oświatowej za 2003 rok na podstawie sprawozdania z wykonania budżetu gminy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że przedstawione dane można interpretować w taki sposób, w jaki zostały opisane, ale można również w taki sposób, w jaki interpretuje je wójt. Dodał, że wykonuje to, co Rada Gminy wcześniej uchwaliła.
Radny Arnold Drążyk poinformował, iż poprosił tylko o wyjaśnienie.
Wójt Gminy poinformował, że Ministerstwo przekazuje subwencję na realizację zadań bieżących. Gmina nie oddała różnicy, najprawdopodobniej została ona wykorzystana na zadania oświatowe.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, iż nie sugerował, że Gmina zwróciła niewykorzystaną część subwencji, odczytał tylko zdanie, które przedstawiono na Sesji Rady Powiatu Bydgoskiego.
Radna Marlena Łobocka poinformowała, że jako nauczyciel nie może narzekać na stan szkół. Baza lokalowa jest bardzo dobra, realizuje się dowożenie uczniów itp. Radna zwróciła uwagę na bardzo niskie dodatki motywacyjne dla nauczycieli na terenie naszej Gminy oraz tylko jeden etat pedagoga i pielęgniarki, którzy obsługują wszystkie szkoły. Radna zwróciła uwagę, że nauczyciele odwożą chore dzieci własnymi samochodami. Dodała, iż być może stąd wynika niskie wykorzystanie subwencji.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że zna gminy, które nie zatrudniają ani psychologa, pedagoga, ani pielęgniarki. Wójt wyjaśnił, że wynagrodzenia pracowników oświaty realizowane są na podstawie ustawy Karta nauczyciela oraz uchwały Rady Gminy, która określa % dodatków motywacyjnych. Dodał, że Rada Gminy może zmienić regulamin.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę na bardzo częste zmiany godzin przyjmowania pacjentów w Ośrodku Zdrowia w Czarżu. Radny dodał, że mamy dobre warunki, ale opieka lekarska jest niedopracowana.
Wójt Gminy przedstawił wykonanie budżetu gminy za rok 2003, z którego wynika, że na oświatę wydaliśmy 7-8% więcej niż otrzymaliśmy subwencji ze względu na to, że dodano tu inwestycje.
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za przyjmowanie odpadów stałych na wysypisku śmieci w Boluminie głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz poinformował, że uchwały o podatkach i opłatach lokalnych znajdą odzwierciedlenie w budżecie na przyszły rok. Przed ich opracowaniem odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej, podczas którego ustalono 5% wzrostu wartości podatków i opłat w stosunku do kwot bieżących.
Wójt poinformował, że omawiany projekt uchwały zakłada wyższy procent wzrostu wartości, ze względu na konieczność ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. W/w opłata powinna być składnikiem ceny. Dotychczas zakłady pracy były dodatkowo obciążane opłatą, ale stanowiło to nieprawidłowość. Opłatę za korzystanie ze środowiska odprowadza Gmina. Zgodnie z przepisami nie można pobierać dodatkowych opłat.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę na jego zdaniem zbyt niską opłatę od dwukołówki ciągnikowej w porównaniu z dwukołówką samochodową. Zdaniem radnego opłata za dwukołówkę ciągnikową powinna być wyższa.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy wpływy do budżetu z tytułu opłat za przyjmowanie odpadów w pełni pokrywają koszty utrzymania wysypiska?
Wójt Gminy w odpowiedzi przedstawił dane dot. dochodów i wydatków związanych z wysypiskiem śmieci w Boluminie za okres od 1.01.2004 do 30.06.2004 roku: dochody: 30.231 zł, wydatki: 38.275 zł.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności 15 radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/114/04 w sprawie ustalenia wysokości opłat za przyjmowanie odpadów stałych na wysypisku śmieci w Boluminie., która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności 15 radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie” podjęła uchwałę nr XVI/115/04 w sprawie ustalenia opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek opłaty targowej i sposobu jej poboru głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że nie spotkał się dotąd z sytuacją, by ktoś mierzył powierzchnię stoiska.
Radny Szymon Dunal poinformował, że takie rozwiązania są często stosowane.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy rzeczywiście nie wystarcza miejsca na targowisku dla wszystkich handlujących? Zapytał, w jakiej formie będą rozliczane opłaty od metra kwadratowego zajętej powierzchni? Dodał, iż obawia się, że uchwała nie będzie realizowana.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, iż są gminy, gdzie mierzy się powierzchnię stoisk, dodając, że prawdopodobnie inkasent zostanie wyposażony w miarę. Na targowisku jest dużo miejsca, ale równie ważna jest atrakcyjność usytuowania stoiska.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że atrakcyjność targowiska zmniejsza płot oddzielający je od chodnika. Radny zaproponował zdemontowanie przedmiotowego ogrodzenia.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/116/04 w sprawie wysokości stawek opłaty targowej i sposobu jej poboru, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 roku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/117/04 w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości i zwolnień w tym podatku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Bartosz Giłka stwierdził, że nie podoba mu się sposób załatwienia sprawy. Radni nie powinni być zaskakiwani projektami tak ważnych uchwał tuż przed Sesją.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że należy być konsekwentnym. Rada Gminy przyjęła zaproponowane zmiany porządku obrad i teraz należy się tego trzymać, choć zgodził się, że takie sytuacje nie powinny się zdarzać.
Radny Witold Siewert poparł wystąpienie radnego Giłka.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w bieżącym roku obrano wyjątkowo złą drogę podejmowania uchwał podatkowych. Zdaniem radnego najpierw Komisje powinny wypracować stanowiska dotyczące wskaźników wzrostu dochodów i wydatków Gminy. To jest pakiet, który przynosi najwięcej dochodów lub strat dla gminy. Radni nie powinni pracować w takiej formie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że niegdyś wskaźniki do projektu budżetu gminy określał uchwałą Zarząd Gminy. Od czasu, gdy nie ma zarządów robi to wójt, wydając zarządzenie. Gdyby Rada Gminy podjęła uchwałę określającą wskaźniki, przekroczyłaby swoje kompetencje. Wójt dodał, że wskaźniki na 2005 rok zostały określone po konsultacji z Komisją Rewizyjną Rady Gminy. Wszystkie uchwały z wyjątkiem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za przyjmowanie odpadów stałych na wysypisku śmieci w Boluminie zakładają pięcioprocentowy wzrost wartości w stosunku do stawek obowiązujących.
Wójt dodał, iż proponując rozszerzenie porządku obrad zapytał: „gdybyście się państwo zgodzili, to proszę o uzupełnienie porządku obrad. Jeżeli Rada tak zadecyduje, to proponowane projekty uchwał przesunięte na kolejną Sesję.”
Radny Bartosz Giłka postawił wniosek o wycofanie z porządku obrad następujących projektów uchwał: w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości i zwolnień w tym podatku oraz w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się do radnego Giłka o wycofanie wniosku ze względu na dobro konstruowania budżetu gminy na rok przyszły i obowiązek przekazania go na ręce Przewodniczącego Rady Gminy do dnia 15 listopada. W przypadku nie podjęcia w/w uchwał budżet w momencie przekazania będzie nieaktualny.
Radny Bartosz Giłka wycofał swój wniosek o nierozpatrywanie punktów 10 i 11 porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił przerwę, podczas której Komisje Rady wypracują swe stanowiska dot. przedmiotowych projektów uchwał.
Radny Andrzej Barczyński, po przerwie, zwrócił się o wyjaśnienie podstaw sposobu kwalifikowania nieruchomości do podatku rolnego i od nieruchomości.
Wójt Gminy w odpowiedzi wyjaśnił, że o tym, czy podatnik płaci podatek rolny, czy podatek od nieruchomości decydują zapisy w ewidencji gruntów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności 15 radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie” podjęła uchwałę nr XVI/118/04 w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości i zwolnień w tym podatku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radna Barbara Łukowska zwróciła się o wyjaśnienie, dlaczego ustala się jednakową wartość czynszu dzierżawnego dla działek o różnej powierzchni.
Wójt Gminy wyjaśnił, że takie ustalenia przyjęto ze względu na atrakcyjność miejscowości, w których znajdują się przedmiotowe nieruchomości.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił stanowisko Komisji, która zadecydowała, iż przedmiotowy projekt uchwały może być poddany pod głosowanie pod warunkiem otrzymania szczegółowych wyjaśnień Wójta Gminy.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja nie wypracowała stanowiska w kwestii w/w projektu uchwały.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja nie wypracowała stanowiska w sprawie.
Wójt Gminy udzielił szczegółowych wyjaśnień na temat przeznaczenia nieruchomości ujętych w projekcie uchwały.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę na różnice wysokości czynszów za wynajem pomieszczeń na centrale telefoniczne w Czarżu i Dąbrowie Chełmińskiej.
Wójt Gminy odpowiedział, że pomieszczenie w Czarżu jest ogrzewane, stąd wyższa cena dzierżawy.
(W tym momencie radny Szymon Dunal opuścił salę obrad, aktualny stan Rady – czternaście osób).
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/119/04 w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie odpłatności za korzystanie z pobytu dziecka w przedszkolu głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Bartosz Giłka zapytał, dlaczego w przedmiotowym projekcie przyjęto dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do stawek obowiązujących, podczas, gdy wskaźniki zakładają wzrost podatków i opłat o 5%?
Wójt Gminy w odpowiedzi zwrócił uwagę na znaczne koszty funkcjonowania przedszkoli w stosunku do dochodów z ich działalności.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/120/04 w sprawie odpłatności za korzystanie z pobytu dziecka w przedszkolu, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia liczby licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką osobową w 2005 roku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, dodając, że obowiązek taki nakładają na gminy przepisy ustawy o transporcie drogowym.
(W tym momencie radny Dunal powrócił na salę obrad, aktualny stan Rady – piętnaście osób).
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/121/04 w sprawie określenia liczby licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką osobową, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
(W tym momencie radny Dunal opuścił salę obrad, aktualny stan Rady – czternaście osób).
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy przedmiotowymi opłatami zostaną objęte również jednostki, które będą np. dokonywały wymiany oświetlenia drogowego i na czas np. wymiany słupa będą zmuszone zająć pas drogowy?
Wójt Gminy wyjaśnił, że opłatami zostaną objęci wykonawcy wszelkich robót, które spowodują zajęcie pasa drogowego.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XVI/122/04 w sprawie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004 głos zabrali:
(W tym momencie radny Kaczor powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – piętnaście osób).
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, informując o możliwości wykorzystania pewnej kwoty zewnętrznej na realizację inwestycji w oświacie.
Wójt poinformował o odbytym spotkaniu z dyrektorami szkół, podczas którego ustalono zakres, w jakim zostaną złożone projekty do Urzędu Marszałkowskiego:
I. wniosek o wyposażenie wszystkich świetlic szkolnych,
II. wniosek o wyposażenie klas zerowych, gdzie wystąpiono o jednakowy sprzęt na place zabaw dla wszystkich szkół.
Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to w/w program będzie realizowany. Wójt dodał, że omawiane projekty zostały już złożone,. Ich realizacja nastąpi prawdopodobnie w roku przyszłym. Wójt poinformował, że jeżeli gmina nie otrzyma środków zewnętrznych wówczas projekty zostaną wycofane, chyba, że Rada Gminy zadecyduje o kontynuacji inwestycji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XVI/126/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, dodając, że w samej treści Statutu nie nastąpiły żadne zmiany. Organ nadzoru zakwestionował zmiany w podstawie prawnej samej uchwały, stąd konieczność ponownego uchwalenia w/w Statutu G.O.P.S.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem uwag w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/123/04 w sprawie przyjęcia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sposobu wykonania zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały informując o błędach zakwestionowanych przez organ nadzoru.
(W tym momencie radny Kaczor opuścił salę obrad, aktualny stan Rady – czternaście osób.)
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę na znaczną ilość błędów zawartych w w/w opracowaniu, dodając, że Rada głosowała nad uchwałą, która była niedopracowana.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, iż wychodzi z założenia, iż nie ma ludzi, którzy nie popełniają błędów.
Wójt Gminy przeprosił za zaistniałą sytuację.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/124/04 w sprawie sposobu wykonania zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.18. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do rządowego programu „Posiłek dla potrzebujących” n a 2005 rok głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały dodając, że na terenie gminy realizowany jest program dożywiania dzieci w szkołach, który w chwili obecnej zostanie rozszerzony o dożywianie osób potrzebujących. W roku 2005 darmowym dożywianiem dodatkowo zostaną objęte dzieci młodsze (których nie obejmuje jeszcze obowiązek szkolny), jak również młodzież oraz osoby dorosłe. Wójt dodał, że program będzie wspierany środkami centralnymi, ale aby móc się o nie ubiegać konieczne jest podjęcie przedmiotowej uchwały. Wójt wyjaśnił, iż w tej chwili nie znana jest lokalizacja , w której będzie realizowane wydawanie posiłków, ale gdy zaistnieje taka potrzeba odpowiednie miejsce zostanie znalezione. Według opinii Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach przedmiotowego programu dożywianiem zostałoby objętych około trzydzieści osiem osób.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że wg podanego kryterium dochodowego darmowym dożywianiem powinno zostać objętych 80% społeczeństwa.
Wójt Gminy wyjaśnił, że określone są tutaj kryteria, które należy spełnić, aby zostać objętym programem. Dopiero po spełnieniu kryteriów ustawowych bierze się pod uwagę kryterium dochodu.
Radny Andrzej Barczyński ostrzegł, że to będzie rodzić nienawiść między ludźmi, gdy w stosunku do sześciu tysięcy mieszkańców gminy G.O.P.S. mówi o trzydziestu ośmiu osobach kwalifikujących się do dożywiania.
Wójt Gminy w odpowiedzi omówił kryteria niezbędne do uzyskania pomocy w postaci dożywiania, które określa ustawa o pomocy społecznej.
(W tym momencie radny Kaczor opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – czternaście osób).
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy jedenastu głosach „za”, dwóch przeciwnych i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XVI/125/04 w sprawie przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do rządowego programu „posiłek dla potrzebujących” na 2005 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.19. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że w okresie międzysesyjnym Komisja spotykała się jeden raz. Podczas posiedzenia pozytywnie zaopiniowano propozycję Wójta Gminy wzrostu wskaźników o 5% w stosunku do wartości obowiązującej. Komisja omawiała tematy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym nie odbywała posiedzeń.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy oraz odbyła wizytację świetlic wiejskich w Dąbrowie Chełmińskiej i Czemlewie.
ad.20. W punkcie „sprawy różne” głos zabrali:
a) Radny Arnold Drążyk poinformował, iż miał okazję wzięcia udziału w powiatowym spotkaniu Delegatów Izby Rolniczej, na którym przedstawił obecnym problem ustalania podatku na terenach międzywala. Przewodniczący Rady zgodził się by wspólnie z Radą Gminy Dąbrowa Chełmińska wystąpić do Ministerstwa o zajęcie się przedmiotowym problemem.
Radny Drążyk zwrócił się o upoważnienie do reprezentowania Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w tej sprawie.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” - jednogłośnie upoważniła radnego Arnolda Drążyka do reprezentowania jej w opracowaniu wystąpienia dot. kwestii międzywala.
Radny Witold Siewert zapytał, czy Gmina otrzymuje rekompensatę za zwolnione z podatku tereny międzywala?
Wójt Gminy odpowiedział, że Gmina z tego tytułu nie otrzymuje rekompensaty.
b) Radny Jan Palmowski poinformował o piśmie skierowanym do Wójta Gminy w sprawie realizowania szczepień ochronnych. Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w odpowiedzi poinformowała o braku środków na ten cel.
Radna Regina Bukowska poinformowała, że Wojewódzki Inspektor sanitarny zaleca szczepienia ochronne niektórych grup osób, ale nic z tego nie wynika. Ośrodki zdrowia nie otrzymują środków na ten cel.
Jeżeli program ma być realizowany, to Urząd Gminy musi przekazać środki finansowe na zakup szczepionek, których koszt wynosi około 50 –60 zł za 1 szt. Radna dodała, że taka akcja nie kończy się na jednorazowym zaszczepieniu, koniecznych jest kilka szczepień.
c) Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę na bardzo dobrze wykonany chodnik w miejscowości Strzyżawa. Dodał, ze razi tu tylko jedna rzecz – rów, a szczególnie jego część przy budynku dawnej szkoły. Wygląda on nieestetycznie.
Wójt Gminy poinformował, że chodnik został wykonany ze środków budżetu gminy, natomiast rów wykonał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Toruniu.
Zygmunt Głowiński – Sołtys Sołectwa Strzyżawa dodał, że widać tu upartość ze strony Zarządu Dróg. Wójt Gminy wystosował pismo o usytuowanie studzienki kanalizacyjnej oraz wybudowanie muru, czego niestety nie wykonano. Sołtys zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie powoduje przedmiotowy rów, który znajduje się dwa metry od jezdni.
ad.21. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 12.05 zamknął XVI Sesję Rady gminy Dąbrowa Chełmińska.
Protokółowała: Przewodniczył:
Dorota Kraska - Inspektor Józef Hentrich
ds.obsługi organów Gminy Przewodniczący Rady Gm.