PROTOKÓŁ Z XXIV.2017 SESJI RADY GMINY
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 15 grudnia 2016 r.
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 10:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji (listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
Protokolant: Barbara Gandziarowska
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Dorota Kraska-Wadych – Sekretarz Gminy,
- Michał Lipiński – radca prawny,
- Maria Łabaj – p.o. Dyrektor GOKiS,
- Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt porządku obrad.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” jednogłośnie przyjęła porządek obrad.
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Otwarcie Sesji, stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Analiza zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2016.
6. Analiza realizacji inwestycji budowy kanalizacji ściekowej i zaopatrzenia w wodę na terenie gmin w 2016 roku.
7. Projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017.
8. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Ostromecko.
9. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2016.
10. Dyskusja na temat zmiany uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania nagród dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe.
11. Dyskusja na temat wykupu mieszkania w Czarżu.
12. Dyskusja na temat zamiany gruntów w miejscowości Gzin.
13. Dyskusja na temat wykonania nawierzchni asfaltowych na drogach w związku z wnioskami mieszkańców.
14. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
15. Zakończenie obrad.
ad.1.Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji.
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała Radnego Mieczysława Siewerta na sekretarza obrad, który wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.3. Do protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XXIII Sesji.
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie podnoszono żadnych kwestii.
Wójt Gminy powiedział, że mamy obowiązującą strategię w której zostały określone zadania na poszczególne lata. Strategia zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie dla w/w informacji.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła analizę zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2016, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.6 . W dyskusji nad analizą realizacji inwestycji budowy kanalizacji ściekowej i zaopatrzenia w wodę na terenie gminy w 2016 roku, głos zabrali:
Zastępca Wójta powiedział, że co roku dokonujemy podsumowania inwestycji polegającej na budowie kanalizacji ściekowej. Głównym problemem, który wstrzymuje realizację inwestycji związanych z kanalizacją sanitarną na terenie gminy jest brak dostatecznych środków finansowych. Budowa kanalizacji jest bardzo kosztowna. Po analizie nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 związanej ze środkami unijnymi, stwierdził że gmina będzie mogła aplikować tylko o środki z PROW prawdopodobnie w jednym naborze wniosków. Wysokość środków możliwych do uzyskania to prawdopodobnie od 500 do 700 tyś. zł. Gmina jest prawie w stu procentach wodociągowana.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie dla w/w informacji.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła analizę z realizacji inwestycji budowy kanalizacji ściekowej i zaopatrzenia w wodę na terenie gminy w 2016 roku, która stanowi załącznik do protokołu.
Ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017, głos zabrali:
Wójt Gminy powiedział, że trzon programu się nie zmienia. Poinformował o zmianach związanych z dofinansowaniem wypoczynku dla dzieci z tych środków. W związku z tym odbędzie się spotkanie z przedstawicielami szkół, parafii, GOKiS, celem przedstawienia tych zmian.
Rada Danuta Węgierska zapytała czy będzie możliwość ubiegania się o wsparcie organizacji półkolonii w poszczególnych szkołach.
Wójt Gminy odpowiedział, że będzie można się ubiegać o dofinansowanie takich działań.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIV.205.2016 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Ostromecko, głos zabrali:
Wójt Gminy powiedział że sporządzenie planu miejscowego przyczyni się do zweryfikowania aktualnego przeznaczenia terenów objętych projektem planu oraz wyznaczy najbardziej korzystne dla rozwoju wsi zmiany w zagospodarowaniu określając przeznaczenie terenów w oparciu o wnioski właścicieli nieruchomości. W obowiązującym planie wyznaczono tereny pod inwestycje publiczne, które nie zostały zrealizowane, a ich lokalizacja budzi wątpliwości m.in. zagrożenie powodzią. Ponadto ustalenia planu nie określają dopuszczalnych parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu.
Rada Danuta Węgierska zapytała czy są objęte planem budynki przy ulicy Kolejowej.
Wójt Gminy odpowiedział, że są wyłączone.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIV.204.2016 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Ostromecko, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2016., głos zabrali:
Skarbnik Gminy przedstawiła proponowane zmiany w budżecie gminy.
Rada Danuta Węgierska zapytała z czego wynika zmniejszenie podatku od nieruchomości od osób fizycznych.
Skarbnik Gminy powiedziała, że kwota wynika z większego planu i należy dokonać stosownej korekty.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy piętnastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIV.203.2016 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2016, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
O godzinie 10.55.alę obrad opuścił Radny Dawid Pałczyński
Ad.10. W dyskusji na temat zmiany uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania nagród dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe, głos zabrali:
Wójt Gminy poinformował, że z Prokuratura zwróciła się o zmianę załącznika do w/w uchwały poprzez wyeliminowanie kryteriów niezwiązanych z osiągniętym wynikiem sportowym, które ograniczają krąg beneficjentów uprawnionych do otrzymania nagrody oraz wyeliminowanie trybu wstrzymania nagród przez wójta.
Powiedział, że celem tego regulaminu było nagradzanie sportowców reprezentujących klubu sportowe z terenu gminy. Zwrócił uwagę na interpretację zapisu „mieszkaniec gminy”. W jaki sposób wyegzekwować promocję gminy przez tego zawodnika. Zaproponował aby rozważyć proponowane zmiany i wrócić do sprawy na jednej z kolejnych sesji.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” jednogłośnie pozytywnie zaproponował propozycję żeby ponownie wrócić do tematu na jednej z kolejnych sesji.
Ad.11. W dyskusji na temat wykupu mieszkania w Czarżu, głos zabrali:
Radny Szymon Dunal powiedział, że cena mieszkania jest za duża.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej powiedział , że członkowie zaproponowali zlecenie wyceny mieszkania przez rzeczoznawcę, a następnie negocjację ceny.
Radna Danuta Węgierska zaproponowała, aby zastanowić się nad przeznaczeniem tych pomieszczeń, czy będą potrzebne. W dalszej wypowiedzi zwróciła uwagę na fakt, iż właściciel sprzeda mieszkanie na wolnym rynku, nie wiadomo kto go nabędzie, a co z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Powiedziała, że wykup mieszkania powinniśmy rozważyć również w tym kontekście.
Radny Michał Wąchałą poparł wniosek Radnej Danuty Węgierskiej
Radna Barbara Łukowska powiedziała, że gmina sprzedała mieszkanie za małe pieniądze a teraz ma kupić za duże. Uważa, że szkoła w Czarżu nie ma problemów lokalowych.
Radny Mieczysław Siewert zaproponował przeznaczenie środków zaplanowanych w budżecie gminy na wykup mieszkania na rozbudowę szkoły w Czarżu.
Sołtys Sołectwa Czarże zapytała czy właścicielka mieszkania partycypuje w kosztach mediów.
Wójt Gminy odpowiedział, że w tym przypadku wspólnym kosztem jest oświetlenie klatki schodowej oraz wspólne szambo. Powiedział że było rozważane zorganizowanie wejścia z zewnątrz ale fizycznie to nie jest niemożliwe.
Rada Gminy przy obecności czternasty radnych, przy dwunastu głosach za dwoma wstrzymującymi zaproponowała dokonanie wyceny mieszkania przez rzeczoznawcę majątkowego, a następnie negocjowanie ceny.
Ad.12. W dyskusji na temat zamiany gruntów w miejscowości Gzin, głos zabrali:
Wójt Gminy powiedział, że właścicielka wystąpiła o zamianę gruntów.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach pozytywnie zaopiniowała zamianę gruntów w miejscowości Gzin.
Ad.13. W dyskusji na temat wykonania nawierzchni asfaltowych na drogach w związku z wnioskami mieszkańców, głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili opinie Komisji Rady Gminy.
Komisja Rewizyjna zaproponowała, żeby tymi inwestycjami zając się w przyszłym roku.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała ponowienie wniosków przy konstruowaniu budżetu gminy na rok 2018.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zaproponowała żeby 30% przeznaczyć na wyasfaltowanie ulicy Żwirowej, a 70% Weterynaryjnej pod warunkiem rezygnacji z kupna mieszkania w Czarżu.
Wójt Gminy powiedział, że skierowaliśmy to pismo do Rady gdyż pisma wpłynęły po okresie planistycznym.
Rady Szymon Dunal powiedział, że każda droga jest ważna. W związku z budowa, kanalizacji w 2013 roku remont drogi został przesunięty. Zwrócił uwagę na zły stan ulicy, znajduje się przy niej lecznica dla zwierząt.
Radny Gabriel Zukierski powiedział, że długo dyskutowaliśmy w tej sprawie na Komisji, wnioski powinny być zgłaszane podczas zebrań wiejskich.
Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że wszystkie drogi są ważne, zwróci uwagę na zachowanie terminu zgłaszania inwestycji do budżetu.
Radny Szymon Dunal powiedział, że w zebraniach wiejskich uczestniczy mało mieszkańców. Powiedział, że sołectwo partycypuje w kosztach inwestycji dokonywanych w Dąbrowie Chełmińskiej. Wniosek w przedmiotowej sprawie zostanie ponowiony w przyszłym roku.
Radny Mieczysław Siewert powiedział, że jak rozpatrzymy wniosek pozytywnie to w ślad za tym będą kolejne wnioski.
Radna Barbara Łukowska zapytała dlaczego nie zostało to wykonane po zakończeniu budowy kanalizacji skoro spowodowało to zniszczenie drogi.
Radny Mieczysław Sewert powiedział, że w Czarżu nie mamy wyremontowanych dróg ani kanalizacji.
Wójt Gminy powiedział, że nie realizujemy asfaltowania dróg ze względu na brak środków finansowych w budżecie. Duże nakłady zostały przeznaczone na budowę kanalizacji i na stację uzdatniania wody na co zostały zaciągnięte kredyty.
Powiedział, że jeżeli przedmiotem zebrania będzie budowa dróg to mieszkańcy przyjdą na zebranie w dużej ilości. będą liczniej uczestniczyli.
Rada Gminy negatywnie rozpatrzyła wnioski w sprawie wykonania nawierzchni asfaltowych na drogach gminnych.
Jednocześnie zwróciła uwagę, że termin składania wniosków do budżetu gminy na rok 2017 upłynął 30 września bieżącego roku i zasugerowała, że wnioski należy rozpatrzyć przy konstruowaniu budżetu na rok 2018.
ad.14. W punkcie „Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” podnoszono następujące kwestie:
Radna Danuta Węgierska zapytała czy można wyciąć suche drzewo przy zjeździe ze Strzyżawy do Ostromecka.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że pracownicy banku korzystają z parkingu przy budynku urzędu poprosił Radnego Michała Wachałę o interwencje w tej sprawie.
Radny Michał Wąchałą powiedział, planuje się poszerzenie parkingu przy budynku banku.
Przewodniczący Rady Gminy zaprosił w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na Koncert Bożonarodzeniowy. Następnie złożył życzenia świąteczne.
ad.15. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 11:37 zamknął XXIV Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.