PROTOKÓŁ NR 8/05 KOMISJI REWIZYJNEJ
P R O T O K Ó Ł NR 8/05
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej
odbytego w dniu 25.10.2005 roku
Posiedzeniu przewodniczył Ryszard Kaczor – przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności stanowiącej załącznik do protokółu,
- mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
Radna nieobecna:
Regina Bukowska
Porządek posiedzenia:
1. Zaopiniowanie załączonych projektów uchwał oraz spraw związanych z tematyką XXV Sesji Rady Gminy.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
3. Sprawy różne.
ad.1. Komisja omawiała następujące projekty uchwał oraz sprawy związane z tematyką XXV Sesji Rady Gminy:
a) Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
b) Wójt Gminy zaproponował wzrost wskaźników dochodów i wydatków do projektu budżetu na rok 2006 w wysokości 3%.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w propozycję.
c) W dyskusji na temat utworzenia jednostek organizacyjnych – Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej oraz G.O.P.S. wskazywano na:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w temat, który był omawiany na poprzednim posiedzeniu Komisji. Dodał, iż chodzi o to, by uzyskać akceptację radnych. Stanowi to podstawę do dokonania odpowiednich zapisów do projektu budżetu na przyszły rok.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, iż nie powinno się dążyć do tego,
by opieka społeczna tak bardzo się rozwijała. Państwo powinno dążyć do tego by ludzie mieli pracę, a działalność ośrodka pomocy społecznej powinna ograniczać się tylko do minimum.
Radny Barczyński poinformował, że nie jest zwolennikiem tego typu zmian.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych uwag poddał pod głosowanie w/w propozycję.
Za pozytywnym zaopiniowaniem inicjatywy utworzenia jednostek organizacyjnych – Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej oraz Gminnego Ośrodka Pomocy
Społecznej głosowało 3 członków Komisji, przeciw – 1.
d) Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej:
Komisja po przeprowadzonej dyskusji bez uwag pozytywnie zaopiniowała w/w sprawozdanie.
e) Sprawozdanie z działalności świetlic wiejskich:
Komisja po przeprowadzonej dyskusji bez uwag pozytywie zaopiniowała w/w sprawozdanie.
f) Projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
g) Projekt uchwały w sprawie wykonania rekultywacji drogi transportu rolniczego w 2006 r.:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, zwracając się z prośbą o wyznaczenie drogi rezerwowej. Dodał, że w bieżącym roku były możliwości finansowe i zrekultywowano całą drogę, a nie, jak zakładano wcześniej - tylko jej część. Zdarzają się sytuacje, że zostają środki finansowe na rekultywacje dróg.
Jan Szramkowski – członek Komisji zwrócił uwagę na bardzo zły stan dróg w miejscowościach Rafa i Pień. Dla niektórych mieszkańców ta droga stanowi jedyny wyjazd.
Maksymilian Henke – członek Komisji zwrócił uwagę na konieczność poddania do rekultywacji ul. Leśnej w Dąbrowie Chełm.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że Rada Sołecka wsi Wałdowo Król. już po raz czwarty wnosi o zrekultywowanie drogi Wałdowo Królewskie – Nowy Dwór. Ta droga stanowi rodzaj obwodnicy dla skrzyżowania dróg wojewódzkiej z powiatową – Bydgoszcz – Chełmno.
Maksymilian Henke – członek Komisji zaproponował, by swoje zdanie wyrazić w głosowaniu podczas Sesji Rady Gminy.
Wójt Gminy ponownie zwrócił się o wskazanie również drogi rezerwowej. Dodał, iż popiera propozycję przeznaczenia do rekultywacji drogę Dąbrowa Chełm. – Gzin, ale tylko w granicach wsi Dąbrowa Chełm. ponieważ w Gzinie wykonano już wiele inwestycji drogowych. Dodał, że będzie zabiegał jedynie o utwardzenie tzw. „betonówki” w Gzinie, ponieważ sołectwo nie jest w stanie z własnych środków zrealizować tego zadania.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji nie wypracowała propozycji drogi, którą należy przeznaczyć do rekultywacji w roku 2006.
h) Projekt uchwały w sprawie zmiany wzorów deklaracji:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji w związku braku głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
i) Dyskusja na temat utworzenia spółki z o.o. z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy Sp. z o.o.:
Wójt Gminy celem wprowadzenia poinformował, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zwracają się z prośbą o pomoc, ponieważ przygotowują się do wypuszczenia obligacji . Bank, który przygotowuje całą procedurę uznał, że firma może prowadzić wyłącznie działalność podstawową (w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków dla miasta Bydgoszczy). W związku z powyższym by dalej prowadzić pozostałą działalność musi stworzyć nową spółkę „córkę”. Jedyną gminą, która może pomóc w stworzeniu tej spółki jest Dąbrowa Chełmińska, ponieważ nie ma tu podmiotu prowadzącego tego typu działalność. Wójt zwrócił uwagę na bezinteresowną pomoc otrzymaną przez gminę ze strony MWiK.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w inicjatywę.
j) Dyskusja nad wnioskiem Henryka Chyła:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę. Poinformował, że w swoim piśmie do Rady Gminy odnosi się do uwag zawartych w piśmie Henryka Chyły. Dodał, że o całej sprawie związanej z przepompownią dowiedział się z w/w pisma.
Maksymilian Henke – członek Komisji poinformował, że wyjaśnienia Wójta Gminy go nie przekonały. Jeśli wnioskodawca skieruje sprawę do sądu, to Gmina z pewnością ją przegra.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, co stanie się w sytuacji, gdy wyjście kanalizacyjne w prywatnym budynku będzie posadowiona na głębokości np. 1,5 m?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w takich przypadkach stosuje się przydomowe przepompownie ścieków.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, że również nie jest przekonany co do słuszności stanowiska Wójta Gminy.
Maksymilian Henke – członek Komisji stwierdził, iż nie odważyłby się na miejscu Wójta Gminy do napisania pisma do Rady Gminy w takm tonie.
Wójt Gminy poinformował, że na koszt Gminy wybudowano Panu Chyle 40 m przykanalika. Dodał, że wykazał dobrą wolę zgadzając się na skrócenie przykanalika.
Maksymilian Henke – członek Komisji zwrócił uwagę, że tego typu problemów może wystąpić więcej, a przecież kanalizacja ma służyć mieszkańcom .
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że projektant powinien przychodzić do posesji, pytać każdego właściciela i przyjmować ustalenia.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że sprawa została źle załatwiona. Od lat intencją Rady było dążenie do polubownego załatwiania kwestii spornych. Ostrzegł, że pojawią się również inne problemy.
Wójt Gminy stwierdził, że jeżeli ma pokryć koszty przedmiotowej przepompowni, to prosi o uchwałę Rady Gminy w tej sprawie.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, iż uważa, że sprawa powinna zostać załatwiona do końca, ponieważ wina jest obustronna.
Maksymilian Henke – członek Komisji zwrócił uwagę, że Komisja wysłuchuje argumentów tylko jednej strony, a wersja drugiej strony może być zupełnie inna. Dodał, że ktoś zaakceptował tę nielegalną budowę wyjścia kanalizacyjnego.
Zwrócił uwagę na artykuł podany w jednej z gazet, gdzie zwrócono uwagę na kwestie podatku od nieruchomości – magazynów w Dąbrowie Chełmińskiej. W deklaracji podatkowej podaje się 1000 m2, podczas, gdy faktycznie metraż jest znacznie większy i wynosi około 3000 m2. Zapytał, dlaczego sprawa nie została zweryfikowana?
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, iż prawdopodobnie osoba, która projektowała przykanaliki nie była u Pana Chyły.
Przewodniczący Komisji przyznał, że projektant przykanalików powinien był rozmawiać z właścicielami nieruchomości, ponieważ w starszych budynkach na pewno wystąpią podobne problemy.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji uznała, że wina za konieczność wybudowania przepompowni przy restauracji „Leśna” w Ostromecku nie leży po stronie Henryka Chyły.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu z poprzedniego posiedzenia Komisji odbytego w dniu 13 września 2005 roku. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” omawiano następujące kwestie:
a) Przewodniczący Komisji zapytał, czy na skrzyżowaniu dróg wojewódzkiej z powiatową Bydgoszcz – Chełmno w Dąbrowie Chełm. opracowano jakieś perspektywy poprawy bezpieczeństwa?
Wójt Gminy poinformował, iż udało mu się doprowadzić do sytuacji, że leśnicy oczyścili teren. Doprowadziło to do polepszenia widoczności na skrzyżowaniu. Przesunięto tablicę informacyjną oraz cofnięto znak „ustąp pierwszeństwa” na odległość 200 m. Zakład Energetyczny przesunie słup oświetlenia drogowego głębiej, w kierunku Wałdowa Król. To wszystko, co na razie udało się zrobić. Dodał, że Zarząd Dróg Wojewódzkich wykona analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przedmiotowym skrzyżowaniu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokółował: Przewodniczył:
mgr Dorota Kraska-inspektor Ryszard Kaczor Przewodniczący Komisji