PROTOKÓŁ NR 1/05 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
PROTOKÓŁ NR 1/05
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 21.02.2005 roku
Posiedzeniu przewodniczył mgr Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności stanowiącej załącznik do protokółu,
- mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Marek Schmidt - Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Dąbrowie Chełmińskiej.
Porządek posiedzenia:
1. Sprawozdanie z działalności sportowej za rok 2004.
2. Zaopiniowanie planu pracy Rady Gminy na rok 2005.
3. Plan pracy Komisji na rok 2005.
4. Zaopiniowanie załączonych projektów uchwał.
5. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
6. Sprawy różne
ad.1. W dyskusji nad sprawozdaniami z działalności sportowej wskazywano na:
Jerzy Pluciński – członek Komisji zastanawiał się nad zasadnością tworzenia tylu klubów sportowych na terenie Gminy.
Witold Siewert – członek Komisji stwierdził, że należy umożliwiać działania młodzieży, która chce coś organizować.
Wójt Gminy przedstawił informacje na temat zasad finansowania klubów sportowych.
Przewodniczący Komisji podkreślił, że najprężniej na terenie gminy działa klub z Ostromecka.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedstawione informacje.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z projektem planu pracy Rady Gminy na rok 2005.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt.
ad.3. Komisja opracowała plan pracy na rok 2005.
ad.4. Członkowie Komisji przeanalizowali następujące projekty uchwał:
a) w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rozwiązywania problemów Alkoholowych:
Komisja omawiała kwestie kosztów utrzymania izby wytrzeźwień w Bydgoszczy oraz sprawy związane z partycypacją Gminy w w/w kosztach.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
b) W sprawie zatwierdzenia Statutu Gminnej Przychodni Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Chełmińskiej:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały. Poinformował o odbytym posiedzeniu Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ, podczas którego wypracowano stanowisko, by kadencja Rady społecznej trwała 4 lata. Wójt dodał, że takie stanowiska wypracowały również Komisja Rewizyjna oraz Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw socjalnych Rady Gminy.
Witold Siewert – członek Komisji zwrócił uwagę na brak unormowania sposobu powoływania dyrektora gminnej przychodni.
Wójt Gminy wyjaśnił, że decyzja w sprawie sposobu zatrudnienia należy do zatrudniającego, dodając, że dyrektor gminnej przychodni nie ma kadencyjności.
Witold Siewert – członek Komisji zaproponował dodanie do statutu zapisu, że dyrektora gminnej Przychodni powołuje się w drodze konkursu.
Sekretarz Gminy wyjaśniła, że jeżeli Rada gminy wniesie zmiany do projektu statutu, wówczas będzie musiał on wrócić do zaopiniowania przez Radę Społeczną i nie stanie na najbliższej Sesji, ponieważ zgodnie z przepisami Rada Społeczna uchwala statut, który następnie zatwierdza Rada Gminy.
Jerzy Pluciński – członek Komisji poinformował, że Rada Społeczna przy gminnej Przychodni SP ZOZ zaproponowała wykreślenie punktu 6 w paragrafie 28, który pokrywał się z zapisem punktu 5.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji wypracowała propozycję, by kadencja Rady Społecznej trwała 4 lata oraz by wykreślić punkt 6 paragrafu 23.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały wraz z wniesionymi poprawkami.
c) w sprawie przyjęcia planu rozwoju miejscowości Bolumin na lata 2005-20013.
Przewodniczący Komisji poinformował, że miał pewne uwagi, które przekazał autorowi projektu.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
d) w sprawie ustalenia kwoty najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu dla celów ustalenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w przedszkolach i szkołach oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gminie Dąbrowa Chełmińska:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały informując, że planowane podwyżki wyniosą średnio około 100 zł. Sekretarz Gminy przedstawiła wyjaśnienia dot. grup zaszeregowania.
Wójt Gminy dodał, że rozporządzenie Rady Ministrów określa kryteria jakie muszą być spełnione by pracownik znalazł się w danej grupie oraz w jakich kategoriach znajdują się poszczególne stanowiska.
Wójt dodał, iż przy tej okazji zamierza doprowadzić do wyrównania wynagrodzeń sprzątaczek w szkołach na terenie Gminy. Przy takiej samej lub podobnej powierzchni sprzątania wynagrodzenia powinny być na tym samym poziomie, w efekcie czego w niektórych przypadkach podwyżki będą niższe. Wójt poinformował o planowanym uporządkowaniu etatów, ponieważ zdarza się, że w niektórych szkołach pracuje czterech woźnych i jedna sprzątaczka oraz skontrolowaniu kwalifikacji zawodowych tych osób, co nie oznacza, że ktokolwiek otrzyma niższe wynagrodzenie niż miał do tej pory.
Marlena Łobocka – członek Komisji zapytała, kto będzie ustalał kwoty podwyżek?
Wójt Gminy odpowiedział, że w tej sprawie odbędzie się spotkanie z dyrektorami, podczas którego zostaną ustalone pewne zasady.
Witold Siewert – członek Komisji zapytał, czy omawiane zasady zostaną zastosowane również w stosunku do sprzątaczki zatrudnionej w Urzędzie gminy?
Wójt Gminy odpowiedział, że wynagrodzenie sprzątaczki zatrudnionej w Urzędzie Gminy reguluje odrębne rozporządzenie.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
e) w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość oraz zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, informując o propozycji dopisania punktu, który będzie mówił o konieczności zgłaszania przez osoby uprawnione do otrzymywania dodatku mieszkaniowego wszelkich zmian dot. liczby członków rodziny.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały wraz z zaproponowanym rozszerzeniem.
f) w sprawie zasad podziału specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały informując o propozycji wypracowanej na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, by do omawianego regulaminu dodać zapis mówiący, że nauczycielowi przysługuje tylko jedna nagroda w roku. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w której ta sama osoba otrzymuje nagrodę dyrektora i Wójta bądź dwóch dyrektorów za tą samą działalność.
Marek Schmidt - Prezes Zarządu Oddziału ZNP przedstawił informacje na temat zapisów aktualnie obowiązującego regulaminu.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały wraz z zaproponowanym rozszerzeniem.
g) w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska:
Wójt Gminy zaproponował wykreślenie §11 projektu uchwały, który określa, że dodatki do wynagrodzeń rosną o wskaźnik wzrostu wynagrodzeń pracowników samorządowych gminy Dąbrowa Chełmińska określonych przez Radę Gminy w uchwałach budżetowych. Dodał, że przedmiotowy regulamin, zgodnie z przepisami ustawy Karta nauczyciela musi być uchwalany corocznie. Wójt zaproponował ustalenie pewnych zasad, które corocznie ten sam regulamin będzie się już tylko uchwalać.
W wyniku dyskusji Komisja jednogłośnie postanowiła zaproponować wykreślenie §11 projektu uchwały i usankcjonowanie tego zapisu w porozumieniu wewnętrznym
Marlena Łobocka – członek Komisji zwróciła uwagę, że dyrektor nie może przyznać dodatku motywacyjnego niższego niż 4%, w związku z czym taki dodatek otrzyma tylko co drugi nauczyciel.
Wójt Gminy wyjaśnił, że każda rada pedagogiczna może sama ustalić szczegółowy regulamin przyznawania dodatków motywacyjnych.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji, przy czterech głosach „za” i jednym wstrzymującym” pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały wraz z zaproponowanymi poprawkami.
h) w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji przyjęła do wiadomości w/w projekt uchwały.
i) w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
j) w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia poinformowała, że Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o przekazanie jego prośby, by w związku z przyjętym przez Radę Gminy wzrostem wynagrodzeń o 5% objąć w/w podwyżką również Wójta Gminy, który również jest pracownikiem Urzędu Gminy. Sekretarz Gminy przedstawiła stanowiska Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, które proponują przyjąć wzrost wynagrodzenia Wójta Gminy o 5%.Dodała, że z dniem 1.01.2005 roku wójtowie zostali pozbawieni trzynastych pensji, nie przysługują im również nagrody.
Witold Siewert – członek Komisji zwrócił uwagę, że należałoby w jakiś sposób wyrównać utratę trzynastej pensji.
Radny Jerzy Pluciński – członek Komisji postawił wniosek o podwyższenie wynagrodzenia Wójta Gminy o 12%.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w propozycję radnego Plucińskiego i postanowiła przedstawić ją na Sesji Rady Gminy.
ad.5. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu nr 8/04 z posiedzenia Komisji odbytego w dniu 27.12.2004 roku, nie wnosząc do niego uwag. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.6. W punkcie „sprawy różne” omawiano następujące kwestie:
a) Wójt Gminy zwrócił się z prośbą o ustalenie kwoty partycypacji w kosztach budowy kanalizacji ściekowej przez mieszkańców Gminy. Wójt dodał, że najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie wszystkich przykanalików, wówczas jedna firma zrealizuje to zadanie.
Wójt zwrócił się z wnioskiem by opłata, którą zostaną obciążone osoby, które będą chciały włączyć się do kanalizacji oscylowała w kwocie 1200 zł i będzie ona dotyczyła całej Gminy.
Przewodniczący Komisji poinformował, że jest zwolennikiem ustalenia jak najniższej stawki przedmiotowej opłaty.
Witold Siewert – członek Komisji mając na względzie kwestie ochrony środowiska zaproponował by mieszkańców bezpłatnie podłączać do kanalizacji ściekowej.
Szymon Dunal – członek Komisji zaproponował, by w/w opłata wynosiła 1000 zł.
Wójt Gminy przedstawił przybliżone koszty wykonania jednego przyłącza kanalizacyjnego oraz koszt rury, którą mieszkańcy będą musieli podłączyć od posesji do przyłącza we własnym zakresie.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie postanowiła zaproponował stawkę 1200 zł za przyłączenie do kanalizacji ściekowej na terenie Gminy.
b) Wójt Gminy przedstawił pismo Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy dot. remontów dróg powiatowych na terenie Gminy, w którym proponuje pokrycie 80% kosztów modernizacji drogi powiatowej Dąbrowa Chełmińska – Bolumin, podczas, gdy Gmina miałaby pokryć 20% tych kosztów. Wójt przedstawił również swe pismo skierowane do Rady Gminy z propozycją, by całość środków przypadających po stronie Gminy zabezpieczyć w budżecie roku 2006.
Wójt przedstawił również drugą propozycję, w której zasugeruje, by Starostwo Powiatowe z własnych środków zrealizowało remont drogi Dąbrowa Chełmińska – Bolumin, natomiast ze środków budżetu Gminy zostanie wykona naprawa drogi powiatowej w Wałdowie Król.
Jerzy Pluciński – członek Komisji stwierdził, że najlepszą jest druga propozycja Wójta.
Witold Siewert – członek Komisji przypomniał, że remont drogi do Bolumina miał zostać wykonany ze środków Unii Europejskiej. Radny dodał, że Starostwo Powiatowe nigdy wcześniej nie decydowało o kolejności napraw dróg powiatowych na terenie gminy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że od dwóch, czy trzech lat już tak nie jest. Starostwo decyduje, na których drogach powiatowych wykonać remonty.
Witold Siewert – członek Komisji poinformował, że Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Gminy dokonali wizytacji przedmiotowej drogi, która na jakimś odcinku jest w złym stanie, ale nie wymaga nowej nakładki. Na terenie Gminy jest inna droga w dużo gorszym stanie. Radny dodał, że obecnie buduje się drogi tylko w jednym okręgu wyborczym.
Wójt Gminy nie zgodził się z wypowiedzią radnego Siewerta, że wszystkie środki na drogi przekazuje się do jednego okręgu wyborczego. Wójt przedstawił informację na temat inwestycji drogowych na terenie Gminy.
Szymon Dunal – członek Komisji zwrócił uwagę, że ul. Weterynaryjna w Dąbrowie Chełmińskiej jest w bardzo złym stanie i wymaga natychmiastowego remontu. Radny zwrócił się o ujęcie części tej drogi w planach inwestycyjnych na rok 2006.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji pozytywnie zaopiniowała propozycję Wójta Gminy dot. realizacji inwestycji naprawy drogi Dąbrowa Chełmińska – Bolumin ze środków Starostwa Powiatowego, natomiast ze środków budżetu gminy zostałyby pokryte koszty remontu drogi powiatowej w Wałdowie Król.
W przypadku nie wyrażenia zgody na w/w propozycję Komisja postanowiła zaproponować rozwiązanie zawarte w piśmie Wójta Gminy.
c) Szymon Dunal – członek Komisji zwrócił się z prośbą o utwardzenie chociaż tłuczniem ulicy Weterynaryjnej w Dąbrowie Chełmińskiej.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokółowała: Przewodniczył:
Dorota Kraska mgr Arnold Drążyk