PROTOKÓŁ NR 5/07 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 8 sierpnia 2007 roku.
Posiedzeniu przewodniczył Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności,
- Józef Hentrich – Przewodniczący Rady Gminy,
- mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
Porządek posiedzenia:
1. Zaopiniowanie materiałów i projektów uchwał związanych z IX Sesją Rady Gminy.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
3. Sprawy różne
ad.1. Komisja omawiała następujące informacje i projekty uchwał związane z IX Sesją Rady Gminy:
a) Projekty uchwał: w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, zmieniająca uchwałę Nr XX/152/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz zmieniająca uchwałę Nr XIII/92/04 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekty uchwał. Dodał, że inicjatorem zmiany projektu organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król. polegającym na przeniesieniu klas zero i pierwszej do Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej z realizacją zajęć w budynku w Wałdowie Król. jest rada pedagogiczna. Celem tej inicjatywy jest lepsze wykorzystanie bazy dydaktycznej szkoły w Wałdowie Król. i poprawa warunków pracy w Dąbrowie Chełm. Dodał, że w tej sprawie odbyło się spotkanie z m. in. dyrektorami zainteresowanych szkół, władzami Gminy, radnymi, podczas którego zaproponowano, by docelowo zlikwidować szkołę w Wałdowie Królewskim jako instytucję z zachowaniem bazy dydaktycznej i włączyć ją jako filię lub oddział zamiejscowy do Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej. Proponuje się w roku bieżącym włączenie do Dąbrowy Chełmińskiej dzieci z oddziału zerowego i klasy pierwszej szkoły podstawowej. W roku przyszłym zostanie przygotowany projekt likwidacji Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim w sensie instytucji i w ten sposób powstanie filia Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, gdzie docelowo będzie uczyło się około 80 dzieci. Zwrócił uwagę, że ten projekt nie spowoduje żadnych zmian finansowych w budżecie gminy.
Jan Palmowski – członek Komisji zastanawiał się, dlaczego przedmiotowa szkoła musi zostać zlikwidowana.
Wójt Gminy wyjaśnił, że gdyby pozostawić szkołę w Wałdowie Królewskim, rodzice musieliby wyrazić zgodę na dowożenie ich dzieci do Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy rodzice z Wałdowa Król. zgodzą się na takie rozwiązanie, by ich dzieci uczęszczały do szkoły w Dąbrowie Chełm.?
Przypomniał o trudnościach, jakie towarzyszyły podczas funkcjonowania oddziałów zamiejscowych gimnazjum, teraz znów proponuje się powrót do takiego rozwiązania. Zwrócił uwagę, że jeżeli teraz zgodzi się na utworzenie w Wałdowie Król. filii Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełm. to może zaistnieje sytuacja, gdzie za kilka lub kilkadziesiąt już bez zgody Rady Gminy przedmiotowa placówka zostanie zlikwidowana. Dodał, że przedmiotowa szkoła wyśmienicie się zintegrowała społecznie, może właśnie dzięki temu, że jest mała. Uczniowie wraz z nauczycielami organizują jasełka i kiermasze. Żadna szkoła z terenu Gminy nie może się poszczycić takimi osiągnięciami. Za pieniądze uzyskane z kiermaszy i tego typu akcji organizowane są bezpłatne wycieczki dla uczniów.
Wójt Gminy wyjaśnił, że dla niego celem jest poprawa warunków funkcjonalności szkoły w Dąbrowie Chełmińskiej i wykorzystanie bazy dydaktycznej szkoły w Wałdowie Królewskim. Dodał, że tak długo, jak Zespół Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej będzie miał problemy lokalowe, będzie istniała filia w Wałdowie Królewskim. Dla dzieci nic się nie zmieni poza nazwą szkoły, do której i tak trafią. Zwrócił uwagę, że dzieci z Bolumina i Boluminka od początku swej edukacji uczęszczają do szkoły w Dąbrowie Chełmińskiej, mimo, iż powinny do Wałdowa Królewskiego. Dodał, iż na jednym z zebrań wiejskich oznajmił, że nie zlikwiduje Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, ale to jest propozycja rady pedagogicznej, nie jego.
Jan Palmowski – członek Komisji stwierdził, że jeśli jest taka potrzeba, to należy to wykonać w jak najlepszy sposób.
Szymon Dunal – członek Komisji zwrócił uwagę, że skoro szkoła w Wałdowie Królewskim stanie się filią, to nie będzie miała już dyrektora.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w bieżącym roku szkolnym nie będzie tego problemu, a później zostanie powołany kierownik filii, ponieważ nadzór jest konieczny.
Jan Palmowski – członek Komisji zapytał, czy wymagana jest zgoda rodziców, których dzieci będą dowożone do Wałdowa Królewskiego?
Wójt Gminy wyjaśnił, że taka zgoda nie jest wymagana, ponieważ w godzinach od 8:00 do 13:00 dziecko jest pod opieką szkoły, a to, w którym przebywa lokalu nie jest już sprawą rodziców.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, na jakiej podstawie rodzica nie powinno interesować to, do jakiej szkoły chodzi jego dziecko?
Wójt Gminy wyjaśnił, że jeśli rodzic posyła dziecko do szkoły w Dąbrowie Chełmińskiej, to nie trzeba go pytać o zgodę do którego obiektu dydaktycznego to dziecko trafi.
Andrzej Barczyński – członek Komisji ostrzegł, że jeśli dzisiaj zostanie zmieniony szyld szkoły, to jednocześnie zostanie wyrażona zgoda na jej likwidację w przyszłości.
Wójt Gminy poinformował, iż wierzy w mądrość ludzi. Dał kiedyś słowo, że nie zlikwiduje szkoły, ale po wdrożeniu propozycji rady pedagogicznej jej obiekty można będzie wykorzystać lepiej niż dotychczas.
Andrzej Barczyński – członek Komisji przypomniał, że gdy zmieniano strukturę szkół na terenie Gminy myślano, że dowożenie uczniów będzie znacznie tańsze, jednak życie przyniosło inną rzeczywistość.
Wójt Gminy wyjaśnił, że dowożenia nie da się uniknąć. Dodał, że docelowo w budynku szkoły w Wałdowie Królewskim będzie uczyło się około 80 dzieci z klas zero i jeden – trzy.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie projekty uchwał w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, zmieniająca uchwałę Nr XX/152/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz zmieniająca uchwałę Nr XIII/92/04 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji przy trzech głosach „za” jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała w/w projekty uchwał.
b) Projekty uchwał: w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Budowa cyfrowego urzędu realizującego dostosowanie Urzędów do obsługi dokumentów elektronicznych w zakresie obowiązujących przepisów prawa” oraz w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą: „Zwiększenie dostępności do sieci Internet poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie Gmin i Powiatów”:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekty uchwał dodając, że przy wykorzystaniu przedmiotowego rozwiązania planuje się dokonanie modernizacji istniejącego systemu komputerowego w Urzędzie Gminy. Dodatkowo mieszkańcy Gminy będą mieli możliwość skorzystania z nowego operatora sieci informatycznej. Podczas spotkania Wójtów i Burmistrzów w Starostwie Powiatowym padła propozycja, by wystąpić o środki z zewnątrz na realizację projektu informatyzacji. Poinformował, że ustanowił pełnomocnika do realizacji w/w programów - Pana Andrzeja Tubielewicza, który jest informatykiem. Planuje się utworzenie na terenie Gminy kilku tzw. infokiosków oraz kilku ogólnodostępnych miejsc z dostępem do internetu. Przy tej okazji planuje się montaż na terenie gminy kilku kamer celem poprawy bezpieczeństwa. Sieć szkieletowa zostanie oddana w dzierżawę.
Andrzej Barczyński – członek Komisji wyraził swój sprzeciw dla przedstawionych projektów. Jego zdaniem jest to sztuczne zmuszanie urzędu.
Jan Palmowski – członek Komisji wobec takiej argumentacji stwierdził, że nie należy unosić się dumą i realizować w/w programy.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekty uchwał.
c) Projekt uchwały sprawie zatwierdzenia „Planu Rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004-2014”:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji zapytał, dlaczego ten sam dokument wprowadza się nową uchwałą?
Wójt Gminy wyjaśnił, że można było wprowadzić poprawki do istniejącej uchwały, ale mieszkańcy Czarża uchwalili przedmiotowy program na nowo.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że niektóre inwestycje zawarte w omawianym programie zostały już wykonane i Rada Gminy uchwali rzeczy przeszłe.
Sekretarz Gminy poinformowała, że osoba zajmująca się w Urzędzie Gminy programami rozwoju wsi wyjaśniła, że proponowane rozwiązanie ponownego uchwalenia programu rozwoju miejscowości Czarże jest lepsze i bardziej przejrzyste.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na błędy stylistyczne w treści dokumentu.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że merytorycznie nic się w przedmiotowej uchwale nie zmieni.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
d) Wniosek mieszkańców ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie zamontowania progów zwalniających na tej ulicy:
Wójt Gminy dodał, że podobny wniosek w tej sprawie wpłynął do niego od mieszkańców Wałdowa Królewskiego.
Dyskutowano nad umiejscowieniem w/w progów na poszczególnych drogach.
Jan Palmowski – członek Komisji wyraził swój sprzeciw dla inicjatywy montowania progów zwalniających na ulicach.
Przewodniczący Komisji poparł stanowisko radnego Palmowskiego, dodając, że takie progi stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla kierowców.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że progi będą oznakowane znakami pionowymi. Dodał, że Starosta wyraził zgodę na zamontowanie progów na drodze powiatowej w Wałdowie Królewskim.
Przewodniczący Komisji ostrzegł, że jeśli w Wałdowie Królewskim zostaną zamontowane progi, wówczas dyrekcja PKS zrezygnuje z chęci uruchomienia tam linii autobusowej.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że w Unisławiu kursują autobusy PKS mimo zamontowanych progów zwalniających.
Jan Palmowski – członek Komisji postawił wniosek o wybudowanie chodnika dla
pieszych wzdłuż ul. Bazowej w Dąbrowie Chełm., który zapewni pieszym znacznie większe bezpieczeństwo niż progi.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że podczas budowy kanalizacji ściekowej trzeba by zerwać taki chodnik.
Szymon Dunal – członek Komisji zastanawiał się, czy nie należałoby zaczekać z tymi propozycjami do momentu zakończenia inwestycji budowy kanalizacji ściekowej.
e) Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007 rok:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
f) Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy mostowi:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że Rudolf Modrzejewski, którego imieniem proponuje się nazwać most fordoński większą część życia spędził w Ameryce. Zdaniem radnego most powinien nosić imię którejś z osób zasłużonych dla Polski.
Wójt Gminy wyjaśnił, że z inicjatywą nadania nazwy mostowi wystąpiło Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji przy czterech głosach „za” i jednym przeciwnym pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu z poprzedniego posiedzenia Komisji odbytego w dniu 11 czerwca 2007 roku. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” zwrócono uwagę na nie zakończone prace remontów cząstkowych dróg na terenie Gminy, Nie wszystkie ubytki w jezdniach zostały wypełnione.
Na tym posiedzenie zakończono.