PROTOKÓŁ NR 22/09 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 28 października 2009 roku.
W związku z brakiem quorum Komisja nie mogła podejmować prawomocnych uchwał, w związku z czym nie głosowano niżej wymienionych tematów.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Marcin Smykowski – Przedstawiciel SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej;
- Piotr Kulik - radca prawny.
Porządek posiedzenia:
- Dyskusja na temat projektu zmian w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
- Zaopiniowanie materiałów związanych z tematyką XXVIII Sesji Rady Gminy.
- Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
- Sprawy różne.
Marcin Smykowski – lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej celem wprowadzenia przedstawił informacje na temat struktury opieki zdrowotnej w Polsce oraz omówił zasady działania i tworzenia zakładów opieki zdrowotnej. Przedstawił korzyści wynikające z utworzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Lekarz poinformował o planie utworzenia gabinetu fizykoterapii oraz innych planach rozwoju przychodni po przekształceniu jej w niepubliczny zakład. Przedstawił informacje na temat możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że ewentualne zadłużenie publicznych zakładów opieki zdrowotnych publicznych spada na barki samorządu.
Piotr Kulik - radca prawny przedstawił informacje o regulacjach prawnych.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że do tej pory Rada Gminy ma wpływ na te usługi zdrowotne na minimalnym poziomie. Zwrócił uwagę, że nie należy się spodziewać ogromnej poprawy sytuacji po przekształceniu przychodni w zakład niepubliczny, będzie większa dostępność środków zewnętrznych. Zastanawiał się nad możliwością określenia zakresu usług, które muszą być świadczone przez zakład opieki zdrowotnej po przekształceniu go w zakład niepubliczny. Radny zapytał, co stanie się w sytuacji, gdy jakaś dziedzina opieki zdrowotnej nie będzie przynosiła zysku? Czy w takiej sytuacji zostanie zlikwidowana?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej poinformował, że podstawowa opieka zdrowotna musi być zapewniona, istnienie niezyskownych dziedzin opieki zdrowotnej raczej nie wchodzi w rachubę. Dodał, że gabinety fizykoterapii z powodzeniem funkcjonują w małych przychodniach.
Lekarz wyjaśnił kwestie podstawowej opieki zdrowotnej, dodając, że ginekologia jest opieką ambulatoryjną.
Wójt Gminy zapytał, czy gabinet ginekologiczny zostanie zlikwidowany w sytuacji, gdy okaże się nierentowny dla niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej odpowiedział, że teoretycznie tak, ale bierze się pod uwagę dobro pacjenta.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, iż boi się, że przekształcając Gminną Przychodnię w niepubliczny zakład pogorszy się opieka medyczna, ponieważ może dojść do sytuacji, w której nadrzędną stanie się idea spółki, której zasadą jest przynoszenie zysków.
Piotr Kulik - radca prawny zwrócił uwagę, że umowę najmu lokali, w których będą nadal mieściły się przychodnie można obwarować różnymi warunkami. Wskazał na wielość instrumentów prawnych.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy po przekształceniu lekarze będą przyjmowali pacjentów w soboty, czy trzeba będzie szukać pomocy - opieki lekarskiej w Bydgoszczy.
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej udzielił wyjaśnień na temat wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących opieki medycznej w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy.
Wójt Gminy dodał, że problemem jest to, że mieszkańcy gminy muszą jechać do Bydgoszczy, na ul. Ogrody. Gdyby to było w Fordonie, nie stanowiłoby to problemu.
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej wyjaśnił, że na tę opiekę są bardzo niewielkie środki finansowe. Przychodnie są ograniczone składkami, które otrzymują z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedstawił zasady funkcjonowania opieki zdrowotnej na dyżurach świątecznych i nocnych w przychodni przy ul. Ogrody w Bydgoszczy.
Sekretarz Gminy zapytała, czy po przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej w dalszym ciągu pacjenci będą mieli możliwość wyboru ginekologa?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej wyjaśnił, że dla pacjentów nic się nie zmieni.
Piotr Kulik - radca prawny dodał, że zakład zyska możliwość świadczenia usług w sposób komercyjny.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy pacjentom nie grozi odpłatność za wizyty?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej odpowiedział twierdząco.
Przewodniczący Komisji zapytał, jaka forma organizacyjna została przewidziana?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w odpowiedzi poinformował, że przewiduje się powołanie spółki pracowniczej z ograniczoną odpowiedzialnością.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy jest możliwe bankructwo zakładu?
Marcin Smykowski - lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej odpowiedział, że teoretycznie istnieje taka możliwość, ale można np. zmniejszyć wynagrodzenia, czy zastosować inne sposoby. Wskazał, że jest wiele możliwości rozwiązania ewentualnych problemów finansowych jednostki.
Wójt Gminy zwrócił uwagę na znacznie lepszy wygląd i wyposażenie zakładów, które zmieniły się w zakłady niepubliczne.
Członkowie Komisji w wyniku dyskusji przyjęli w/w informacje.
ad. 2. Członkowie Komisji zapoznali się z następującymi tematami i projektami uchwał związanymi z XXVIII Sesją Rady Gminy:
a) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok nie wnosząc do niego uwag.
b) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie ustalenia opłat za świadczenia publicznych przedszkoli wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego w Gminie Dąbrowa Chełmińska nie wnosząc do niego uwag.
c) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie wysokości stawek opłaty targowej i sposobu jej poboru proponując zaokrąglenia zawartych stawek do pełnych groszy.
d) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie wysokości opłaty od posiadania psów nie wnosząc do niego uwag.
e) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości nie wnosząc do niego uwag.
f) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych oraz zwolnień w tym podatku nie wnosząc do niego uwag.
g) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych nie wnosząc do niego uwag.
h) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie opłaty za odprowadzanie ścieków do stacji zlewczej w Nowym Dworze nie wnosząc do niego uwag.
i) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości nie wnosząc do niego uwag.
j) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2009 r.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zaproponował obniżenie ceny żyta do poziomu, który będzie wyższy od obecnego o 1,5%.
k) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu jednorazowego programu stypendialnego „Cogito” nie wnosząc do niego uwag.
l) Członkowie Komisji zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności świetlic wiejskich za pierwsze półrocze 2009 roku.
Zwrócono uwagę na brak informacji z działań podjętych przez poszczególne świetlice.
m) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Las Mariański”.
Zwrócono uwagę na konieczność wyjaśnienia kwestii i określeń zawartych w w/w planie ochrony.
n) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Wielka Kępa”
Zwrócono uwagę na konieczność wyjaśnienia kwestii i określeń zawartych w w/w planie ochrony.
o) W dyskusji nad uchwałą Zebrania Wiejskiego w Ostromecku w sprawie zmiany nazwy wsi na Ostromecko Zdrój oraz zamiaru utworzenia uzdrowiska głos zabrali:
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że woda występująca w Ostromecku wcale nie jest uznana za wodę leczniczą, ponieważ ma zły skład chemiczny by być leczniczą.
Wójt Gminy przedstawił zapisy ustawy regulujące zakres schorzeń, które podlegają leczeniu uzdrowiskowemu. Zaproponował żeby w tym celu powołać spółkę prawa handlowego, która będzie zarządzała sanatorium i je wybuduje. Dodał, że mieszkańcy Ostromecka powinni stać się jej właścicielami, a Gmina będzie partycypowała w wysokości 10% wkładu wniesionego przez członków spółki.
p) W dyskusji nad kwestią przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do Spółdzielni Socjalnej „Dolina Wisły” w Czarżu głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia przedstawił informacje na temat w/w inicjatywy.
Przewodniczący Komisji dodał, że członkami spółdzielni mogą być osoby, którym grozi wykluczenie społeczne.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czym będzie zajmowała się w/w spółdzielnia i jaki będzie świadczyła zakres usług?
Wójt Gminy wyjaśnił, że spółdzielnia działałaby jako przedsiębiorstwo świadcząc usługi nie tylko dla gminy. Inicjator powołania przedmiotowej spółdzielni chce mieć gwarancję, że Gmina w swoich zleceniach i postępowaniach o zamówieniach publicznych będzie wymagała zatrudnienia socjalnego. Chodzi mu o to żeby spółdzielnia miała zagwarantowane, że gmina jest zainteresowana usługami spółdzielni.
Sekretarz Gminy zastanawiała się, czy wpierw ta spółdzielnia nie powinna się zawiązać i dopiero wtedy występować o jej wspieranie przez Gminę.
Wójt Gminy dodał, że spółdzielnia może się również zawiązać z udziałem gmin lub innych osób prawnych.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że na terenie Gminy mogą powstać również inne spółdzielnie, więc Gmina powinna we wszystkich partycypować tak samo.
q) Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia regulaminu dotyczącego wysokości stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska nie wnosząc do niego uwag.
r) Członkowie Komisji nie wnieśli uwag do informacji Wójta dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu z poprzedniego posiedzenia.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” głos zabrali:
a) Wójt Gminy poinformował o wniosku Rady Sołeckiej Otowice o wyrażenie zgody na dokonanie zamiany gruntów gminnych na teren przylegający bezpośrednio do świetlicy wiejskiej na poprawę warunków jej funkcjonowania.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zaproponował, że Gmina może kupić przedmiotowy teren od obecnego właściciela.
Przewodniczący Komisji poparł propozycję radnego Barczyńskiego dodając, że należy wyjść z propozycją kupna przedmiotowej nieruchomości.
Na tym posiedzenie zakończono.