Podstawowe informacje o Powszechnym Spisie Rolnym 2020
- osoby fizyczne (w gospodarstwach indywidualnych),
Tak, wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobowiązani są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym.
O jakie dane będziemy pytać w spisie?
W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych, osobowości prawnej, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Czy nasze dane są bezpieczne?
Tak, podlegają tajemnicy statystycznej, w rozumieniu art. 10 ustawy o statystyce publicznej z 1995 r. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej i mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia.
Dostęp do danych zebranych w spisie posiadają wyłącznie upoważnione służby statystyczne. Bezpieczeństwo danych zapewnia ustawa. Przekazane informacje są agregowane, tak, by nie była możliwa identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych. Podane przez nas dane posłużą jedynie do analiz mających ustalić ogólną sytuację polskiego rolnictwa oraz mieszkańców terenów wiejskich.