0050.96.2022
Wersja strony w formacie XMLwydane przez | WÓJTA GMINY DĄBROWA CHEŁMIŃSKA |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | upoważnienia pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej do przeprowadzania wywiadów środowiskowych w sprawach o przyznanie dodatku węglowego oraz o przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych |
Status | obowiązujące |
§ 1. Działając na wniosek Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej, upoważniam:
1) Panią Monikę Zakórzewską – specjalistę pracy socjalnej;
2) Panią Patrycję Brąszkiewicz – pracownika socjalnego;
3) Panią Lenę Piekarz – pracownika socjalnego;
4) Panią Annę Muchewicz – starszego inspektora ds. świadczeń rodzinnych;
5) Panią Hannę Wiśniewską – inspektora;
6) Panią Joannę Rudnicką – inspektora;
7) Pana Emila Sujeckiego – inspektora;
8) Panią Monikę Ostrowską – pomoc administracyjną
- pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej do przeprowadzania wywiadów środowiskowych w sprawach o przyznanie dodatku węglowego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym oraz w sprawach o przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych, o którym mowa w ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
§ 2. Upoważnienia udziela się na czas zatrudnienia upoważnionych osób wskazanych w § 1 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.
§ 3. Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Uzasadnienie:
Z dniem 3 listopada 2022 r. ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym została znowelizowana poprzez zapisy art. 26 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 2236).
Natomiast z dniem 4 listopada 2022 r. została znowelizowana ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw na podstawie zapisów art. 36 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Przed przytoczonymi zmianami zarówno w postępowaniu o przyznanie dodatku węglowego jak i dodatku dla gospodarstw domowych przepisy ww. ustaw dopuszczały możliwość przeprowadzenia wywiadów środowiskowych w przypadku wątpliwości dotyczących gospodarstwa domowego wnioskodawców, odnośnie samotnego zamieszkiwania w przypadku jednoosobowych gospodarstw oraz wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Wywiad środowiskowy w tym przypadku ma za zadanie ustalenie czy stan faktyczny danego gospodarstwa jest zgodny z informacjami podanymi przez wnioskodawców.
Przytoczone nowelizacje ww. dwóch ustaw wprowadziły dodatkowo możliwość przeprowadzania wywiadów środowiskowych zarówno w przypadku postępowania dot. dodatku węglowego jak i dodatku dla gospodarstw domowych w następujących przypadkach:
1) gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, wywiad środowiskowy jest przeprowadzany w celu ustalenia zamieszkiwania pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania;
2) posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o przedmiotowe wsparcie, a spełnia warunki do jego przyznania wynikające z ww. ustaw, wójt, może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do jednego z ww. dodatków;
3) gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 11 sierpnia 2022 r., wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu ustalenia, czy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest kocioł na paliwo stałe, kominek koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa albo piec kaflowy na paliwo stałe zasilane:
a) węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
b) pelletem drzewnym,
c) drewnem kawałkowym,
d) innym rodzajem biomasy,
lub, czy głównym źródłem ogrzewania jest:
a) kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
b) kocioł olejowy.
Zatem niniejsze upoważnienie jest niezbędne do wykonywania przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej zadań z zakresu postępowania w sprawach związanych z przyznaniem dodatku węglowego oraz dodatku dla gospodarstw domowych na podstawie aktów prawnych podanych w Zarządzeniu.